FOTO ȘI VIDEO Performanță incredibilă reușită de Sabrina Voinea! Două medalii într-o zi la Campionatele Europene de gimnastică

Sabrina Voinea gimnastica Sporturi Sabrina Voinea / Sursa: Imago Images
Data publicarii: Duminica 05 Mai 2024, 19:58
Data actualizarii: Duminica 05 Mai 2024, 21:07

Sabrina Voinea a concurat în finale la bârnă și sol si a luat două medalii de argint. De fiecare dată, ea a fost depășită de aceeași adversară din Italia. Sabrina e în clasa a zecea și e antrenată de mama ei.

"Sper din suflet ca ea să aibă o pregătire bună, să fie sănătoasă și, de ce nu, în momentul în care ajunge la Paris să demonstreze ceea ce a antrenat. După muncă o să vină și răsplata", a spus Larisa Iordache pentru PRO TV și SPORT.RO.

Calificată după 12 ani la Jocurile Olimpice, echipa României a ratat podiumul la Europene. În finala pe echipe, româncele au terminat pe 4, după ce Lilia Cosman a ratat aterizarea la sărituri.

• Sabrina Voinea / Sursa: Imago Images

Echipa României, pe locul patru la Europenele feminine de la Rimini

Echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, duminică, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică pentru senioare de la Rimini (Italia).

România (Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă) a acumulat 156,397, ceva mai puţin decât în calificări (158,798), pe care le-a încheiat tot pe locul al patrulea.

Podiumul a fost şi el identic ca în calificări, cu Italia pe primul loc, cu 164,162 puncte, urmată de Marea Britanie (162,162) şi de Franţa (158,796).

În finalele pe aparate la junioare, la bârnă, Anamaria Mihăescu s-a clasat pe locul al şaselea, cu 11,566 puncte, iar Alexia Blănaru a fost a opta, cu 10,566. La sărituri, Mihăescu a terminat pe locul opt, cu o medie de 12,566 puncte.

România a încheiat Europenele feminine de la Rimini cu două medalii, ambele de argint, cucerite de Sabrina Maneca Voinea, la bârnă şi sol.