Mihaela Cambei Campionatele Mondiale de Haltere Cosmin Isofache CSM Oneşti HALTERE Sporturi
Data publicarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 09:09
Data actualizarii: Miercuri 06 Septembrie 2023, 09:33

Sportiva noastră își continuă evoluțiile foarte bune din competițiile internaționale de haltere.

Sportiva română Mihaela Cambei (CSM Oneşti) a cucerit medalia de bronz la stilul smuls, în cadrul categoriei olimpice 49 kg, cu 90 kg, marţi, la Campionatele Mondiale de haltere de la Riad (Arabia Saudită), scrie Agerpres.

Cambei s-a clasat pe locul 9 la aruncat, cu 105 kg, după două ratări la 108 kg, în timp ce la total a încheiat pe locul 5, cu 195 kg.

Cosmina Pană (CSM Bacău), care a evoluat la cat. 49 kg, în Grupa C, a ocupat locul 24 la stilul smuls, cu 73 kg.

Ea nu a mai concurat la stilul aruncat, din cauza unei accidentări suferite la spate în timpul concursului.

Cosmin Isofache, retras din cauza unei dureri la genunchi

Cosmin Isofache (CSM Bistriţa) a evoluat în Grupa C la cat. 61 kg, reuşind 115 kg la smuls, 145 kg la aruncat şi 260 kg la total

Sportivul a fost retras de stafful tehnic din concursul de la stilul aruncat, după ce a acuzat o durere la genunchi, precizează Federaţia Română de Haltere.

Clasamentul final al categoriei va fi disponibil după desfăşurarea competiţiei la Grupa A.

România participă la Riad cu 8 halterofili și helterofile

După încheierea competiţiilor din cadrul cat. 55 kg, Cristian Luca (CS Dinamo Bucureşti), care a evoluat, luni, în Grupa B, s-a clasat pe locul 12 la stilul smuls, cu 105 kg, pe locul 16 la aruncat, cu 125 kg, şi pe 16 la total, cu 230 kg.

La Mondiale, competiţie de calificare la JO 2024, participă 719 sportivi din peste 100 de ţări, 354 la feminin şi 365 la masculin, România aliniind 5 fete şi 3 băieţi, conform Agerpres.