Mihaela Cambei Campionatele europene de haltere Erevan halterofila record european Sporturi
Data publicarii: Luni 17 Aprilie 2023, 13:28
Data actualizarii: Luni 17 Aprilie 2023, 14:08

Halterofila a participat în aceste zile la competiția continentală de la Erevan (Armenia).

Mihaela Cambei, halterofila în vârstă de doar 20 de ani devenită vicecampioană mondială de seniori la Bogota în decembrie 2022, a participat în aceste zile la Campionatele Europene de la Erevan, din Armenia.

Ea a câștigat trei medalii de aur la categoria 49 kg și a stabilit două recorduri europene!

”6 din 6 pentru Mihaela CAMBEI și 3 titluri europene de seniori la European Weightlifting Championships Yerevan 2023, în categoria olimpică 49 Kg!

92-106-198

Mihaela a stabilit și două noi recorduri europene, la stilul smuls și la total, cu 92 și 198 Kg”, a anunțat Federația Română de Haltere.

Andreea Cotruţa a cucerit și ea trei medalii de aur la categoria 55 kg, duminică, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan.

Sportiva a luat aurul la smuls cu 91 kg, s-a impus la stilul aruncat cu 110 kg, ratând câte o încercare la fiecare, iar la total a câştigat cu 201 kg.