Ducati-Pramac, din nou pe primul loc! Victorie pentru ocupantul locului doi în clasamentul mondial în MP al Thailandei

Jorge Martin Ducati-Pramac motogp Sporturi Jorge Martin
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 11:53
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 11:58

Echipa Ducati-Pramac a obținut o nouă victorie în MotoGP.

Pilotul spaniol Jorge Martin (Ducati-Pramac), locul doi în clasamentul Campionatului Mondial de motociclism viteză la clasa MotoGP, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Thailandei, informează AFP.

Martin a fost cronometrat după 26 de tururi, pe circuitul din Buriram (4,55 km), cu timpul de 39 min. 40 sec. 045/1000, devansându-l pe liderul Campionatului Mondial, italianul Francesco Bagnaia (Ducati), sosit la 253/1000 în urma învingătorului, şi pe sud-africanul Brad Binder (KTM), la 114/1000.

Lider al clasamentului Campionatului Mondial, după 17 etape din 20, este Bagnaia cu 389 pct, urmat de Martin 376 pct şi italianul Marco Bezzechi (Ducati-VR46) cu 310 pct etc.

• Ducati-Pramac s-a impus și în urmă cu o săptămână, când pilotul francez Johann Zarco a Marele Premiu al Australiei la MotoGP.