Denisa Dragomir, campioană mondială la alergare montană în proba de Short Trail

Denisa Dragomir Short Trail Sporturi
Data publicarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 20:56
Data actualizarii: Sambata 05 Noiembrie 2022, 21:06

Denisa Dragomir, antrenată de Valentin Coroja, a câștigat sâmbătă, 5 noiembrie, proba de Short Trail (38 kilometri cu 2400 m diferență de nivel), din cadrul Campionatului Mondial de Alergare Montană, competiție care a demarat joi (3 noiembrie) la Chang-Mai (Thailanda).

„Imnul României s-a auzit astăzi în Thailanda!  Moment unic, moment așteptat de ani de zile. De astăzi pot spune ca am obținut tot ce am visat de la cariera mea de sportiv. Încă nu îmi vine sa cred! Visul meu a devenit realitate.

Mulțumesc tuturor pentru mesaje și încurajări! Multumesc celor care au fost necondiționat lângă mine. Revin curând cu un update. Acum este timpul sa ma bucur de moment!” - a fost mesajul postat de Denisa pe rețelele de socializare.

Denisa Dragomir, o obișnuită a podiumului

Denisa Dragomir este campioană europeană la skyrunning in 2019 și campioană mondială la aceeasi probă în 2021. De asemenea a câștigat de cinci ori medalia de bronz la Campionatul Mondial de Alergare Montană.

Joi, Mădălina Florea (antrenor Ioan Avram) a terminat pe locul patru întrecerea de „Vertical”, din cadrul aceluiași concurs (8,5 km, cu 1064 m diferență de nivel - doar în urcare).

Și tot sâmbătă, când Denisa a devenit campioană mondială, echipa masculină a obținut locul patru în proba scurtă(38,5 km, diferență de nivel 2700 m). Echipa tricoloră a fost compusă din: Damian Bogdan (loc 8, 3:19,59), Leonard Mitrica (loc 11, 3:22,12), Cristian Moșoiu (loc 30, 3:39,32), Zincă Ionut (loc 54, 4:06,43).