David Popovici e căpitan de cursă lungă! Încă o calificare în finală la Campionatul European de juniori de la Otopeni

david popovici david popovici - europenele de juniori finala popovici Sporturi
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 17:50
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 18:00

România a cucerit patru medalii după trei zile de concurs la Campionatul European de juniori găzduit de Complexul Otopeni.

David Popovici, în finala de la 50 m liber

David Popovici, dublu medaliat cu aur la Mondialele de seniori, s-a calificat, joi, în finala probei de 50 m liber din cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori care se desfăşoară în aceste zile la Otopeni.

În semifinale, el a fost cronometrat cu 22sec17/100, primul timp al celor două serii. Finala este programată în sesiunea de seară a zilei de vineri, de la ora 17:32.

Delegaţia României a câştigat până acum patru medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: două de aur prin ştafeta masculină 4x100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, şi prin David Popovici în proba de 200 m liber şi două de argint prin ştafeta mixtă de 4x100 m liber David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu şi Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.