New Kids On The Block: un argint cât un aur! Ștafeta mixtă de 4x100 m liber a cucerit a treia medalie pentru România la Europenele de juniori

david popovici medalie argint inot Europenele de juniori patrick dinu stafeta 4x100 m liber Sporturi
Data publicarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 19:27
Data actualizarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 19:55

Delegația României a luat a treia medalie la Campionatul European de juniori de la Otopeni.

România a cucerit a treia medalie, miercuri seara, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Otopeni.

Ștafeta tricoloră combinată de 4 x 100 m a luat medalia de argint (3:29,35) după ce și la ultimul schimb se afla pe prima poziție.

În componența David Popovici, Patrick Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu, România a dus o cursă tactică perfectă chiar de pe culoarul al șaptelea, unul dificil.

La ultimul schimb, Rebecca Diaconescu a întors prima la 350 m, însă pe ultima porțiune de bazin ștafeta Ungariei, prin Dora Molnar i-a adus aurul reprezentativei maghiare, blocând cronometrul la 3:28,83.

Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Polonia, cu timpul de 3:29,85.

Pentru David Popovici a fost a doua medalie a zilei, după aurul de la 200 m liber.

Campionatul European de Înot pentru juniori a început marți și se încheie duminică. Cursele sunt transmise în direct pe siteul FRNPM și pe TVR.