Fast and Furious! Bianca Costea, vicecampioană europeană de juniori la 50 m liber

Sporturi
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 17:22
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 18:10

Delegația României a cucerit joi după-amiază  a patra medalie la Campionatul European de juniori de la Otopeni.

Bianca Costea a terminat pe locul secund în finala de la 50 m liber după ce a a avut o evoluție remarcabilă. A plecat din block-start perfect și s-a aflat pe poziția a doua până la final, neputându-i însă pune probleme nemțoaicei Jazy.

Costea a terminat cursa cu 25,34, fiind devansată de Nina Sandrine Jazy (Germania), cu 25,22. Pe treapta a treia a podiumului s-a situat Sara Curtis (Italia), care a blocat cronometrul la 25,39.

Bianca Costea a fost prezentă și la Jocurile Olimpice de la Tokyo și e marea speranță a înotului feminin din România.

România a mai obţinut trei medalii la CE de nataţie pentru juniori: aur la 200 m liber masculin prin David Popovici, aur la ştafetă masculin 4x100 m liber şi argint la ştafetă combinată 4x100 m liber.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Competiția de la Otopeni continuă până duminică.