NEWS ALERT Ce performanță! David Popovici câștigă detașat semifinala cu record mondial de juniori și se califică cu primul timp în finală la 100 m liber

david popovici CM de la budapesta david popovici 100 m liber popovici Sporturi
Data publicarii: Marti 21 Iunie 2022, 19:41
Data actualizarii: Marti 21 Iunie 2022, 19:43

Sportivul de la CS Dinamo a luat ieri aur la 200 m liber de la CM de natație din Budapesta.

UPDATE 19:35 David Popovici reușește un nou rezultat de excepție la Campionatul Mondial de înot de la Budapesta. Tânărul de 17 ani a câștigat detașat semifinala, stabilind un nou record mondial de juniori la 100 m liber. Popovici a încheiat cursa cu timpul de 47.15, după ce la jumătatea distanței se afla d-abia pe locul patru.

UPDATE 19:20 Caeleb Dressel, de două ori campion mondial al probei, nu își va apăra titlul la 100 m. Înotătorul american a anunțat că nu va lua startul în semifinalele probei în care David Popovici a obținut cel mai bun timp în serii.

David Popovici va concura de la ora 19:31, în semifinalele probei de 100 m liber din cadrul Campionatului Mondial de înot pentru seniori în bazin de 50 m, ediția Budapesta 2022.

• Alessandro Miressi (Italia)

Calificat în penultimul act cu cel mai bun timp din serii, 47,60 secunde, elevul lui Adrian Rădulescu a fost repartizat în cea de-a doua semifinală și va concura pe culoarul al patrulea.

David Popovici, în semifinalele de la 100 m

Marți dimineața, la mai puțin de 24 de ore de la superbul succes din finala de 200 m liber, David Popovici a revenit în bazinul din Duna Arena pentru a concursa în seriile de la 100 m liber, în cadrul Campionatului Mondial de înot pentru seniori în bazin de 50 m, ediția Budapesta 2022.

Sportivul în vârstă de 17 ani a concurat în seria a zecea și a terminat primul cele două lungimi de bazin cu timpul de 47,60 secunde. Acest rezultat reprezintă cel mai bun timp din calificări și îi aduce, evident, calificarea în semifinalele probei.

Cursa LIVE a lui David Popovici va putea fi urmărită la TVR 1 sau accesând link-ul https://aquatics.eurovisionsports.tv/main