Robert Glință l-a impresionat pe ministrul Novak. Ce mesaj i-a transmis șeful MTS

robert glinta CM de la budapesta Eduard Novak Sporturi
Data publicarii: Sambata 25 Iunie 2022, 20:25
Data actualizarii: Sambata 25 Iunie 2022, 20:54

Robert Glință a încheiat pe locul 4 finala "nebună" de la 50 m spate, sâmbătă seara, în cadrul Campionatului Mondial de Natație din Ungaria.

Ministrul Sporturilor, Eduard Novak, a reacționat după clasarea excelentă a sportivului în vârstă de 25 de ani.

Mesajul lui Eduard Novak

“Felicitări, Robert! Locul 4 este un rezultat minunat! Suntem mândri de tine, de faptul că ne-ai reprezentat cu onoare în două finale mondiale, alături de cei mai buni înotători din lume! Cu siguranţă, în cariera ta urmează multe medalii strălucitoare!

Vom fi lângă tine pentru a ne bucura, de fiecare dată! Mult succes în continuare! Vă aşteptăm acasă!”, a notat ministrul Sportului, Eduard Novak, pe Facebook.

Robert Glință, la egalitate cu grecul Apostolos Christou

Glinţă (25 ani), legitimat la CS Dinamo, a fost cronometrat în 24 sec 57/100, la egalitate cu grecul Apostolos Christou. Reprezentantul ţării noastre, care a luat startul în finală de pe culoarul al 7-lea, s-a clasat iniţial pe locul al cincilea, însă a profitat de descalificarea principalului favorit, americanul Justin Ress.

Medalia de aur i-a revenit unui alt reprezentant al Statelor Unite, Hunter Armstrong, clasat iniţial pe locul secund, după Justin Ress, în 24 sec 14/100, urmat de polonezul Ksawery Masiuk (24 sec 49/100) şi de italianul Thomas Ceccon (24 sec 51/100).

• România a cucerit două medalii de aur la Mondialele de la Budapesta, ambele prin David Popovici (17 ani), un alt reprezentant al CS Dinamo, care s-a impus la 100 m liber şi 200 m liber.

Înotătorii David Popovici şi Robert Glinţă revin duminică în ţară din capitala Ungariei (Salonul Oficial al Aeroportului Internaţional ''Henri Coandă'' - Otopeni, ora 21:05).