O nouă performanță remarcabilă la Europenele de haltere. Andreea Cotruţa, triplă campioană continentală

Andreea Cotruţa campionatul european de haltere Erevan 2023 HALTERE Alte sporturi
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:37
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 20:45

Delegația României prezentă la Campionatul European de haltere continuă seria rezultatelor excepționale.

Andreea Cotruţa a cucerit trei medalii de aur la categoria 55 kg, duminică, la Campionatele Europene de haltere de la Erevan.

Sportiva a luat aurul la smuls cu 91 kg, s-a impus la stilul aruncat cu 110 kg, ratând câte o încercare la fiecare, iar la total a câştigat cu 201 kg.

România a ajuns la un bilanţ de 11 medalii după două zile de competiţie, şase de aur, trei obţinute de Mihaela Cambei (categoria 49 kg) şi trei de Andreea Cotruţa (55 kg), trei de argint, dintre care două câştigate de Cosmina Pană la categoria 45 kg (smuls şi total), şi una de Valentin Iancu la categoria 55 kg (aruncat), şi două de bronz, câştigate de Iancu la categoria 55 kg (smuls şi total).

România participă cu o delegaţie formată din nouă sportivi, trei băieţi şi şase fete, obiectivul fiind câştigarea a patru medalii şi şase clasări pe locurile 4-6.