VIDEO Campionatul European de polo: România - Olanda 12-12. Meciul a fost LIVE pe VOYO

echipa nationala de polo Bogdan Rath Campionatul European de Polo Tudor Fulea Vlad Georgescu Sporturi
Data publicarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 19:25
Data actualizarii: Vineri 02 Septembrie 2022, 19:28

Până acum, poloiștii români au pierdut cu campioana mondială en-titre Spania, 9-16, și s-au impus în fața nemților cu 11-4.

UPDATE: Meciul dintre România și Olanda s-a încheiat la egalitate, 12-12. La acest scor, ”tricolorii” își asigură calificarea în play-off de pe locul trei.

România a încheiat grupa cu patru puncte, la egalitate cu Olanda. Spania este lider autoritar, cu nouă puncte din tot atâtea posibile, iar Germania părăsește competiția, cu zero puncte.

În următoarea fază a competiției, România se va duela cu ocupanta locului doi din Grupa A, din care fac parte Italia, Muntenegru, Georgia și Slovacia (ultima fiind ca și eliminată din competiție).

România joacă vineri cu Olanda, LIVE pe VOYO de la ora 18:00, în al treilea meci de la Campionatul European de Polo de la Split (Croația), ultimul din faza grupelor.

În primele două partide din Grupa C, tricolorii au pierdut cu campioana mondială en-titre Spania, 9-16 (marcatori Fulea 2, Vancsik 2, Georgescu 2, Colodrovschi, Neamțu și Iudean), și au câștigat cu Germania, 11-4 (marcatori Fulea 5, Neamțu, Antipa, Remeș,  Colodrovschi, Georgescu și Vancsik).

Prima clasată se va califica direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca în play-off, tot pentru sferturile de finală.

Lotul naționalei de polo a României la Campionatul European 2022

Lotul care a făcut deplasarea la Campionatul European de la Split este alcătuit din: Țic Marius, Mihaluță Adrian - portari, Neamțu Andrei, Iudean Francesco, Fulea Tudor, Colodrovschi Silvian, Prioteasa Andrei, Dragomirescu Vlad, Remeș Bogdan, Antipa Victor, Georgescu Vlad, Vrânceanu Ionuț, Vătrai Albert, Vancsik Levente, Dincă Răducu.