Învinși în debutul de la Europeanul de polo, tricolorii joacă miercuri cu Germania al doilea meci de la Split (LIVE pe VOYO, 16:30)

Sporturi
Data publicarii: Luni 29 August 2022, 13:52
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 14:36

Meciurile naționalelor României la Europeanul de polo din Croația sunt transmise ÎN DIRECT pe VOYO. E primul C.E. la care sunt meciuri și la masculin, și la fete.

Echipa națională de seniori a României fost învinsă în primul meci de la Campionatul European de către națională Spaniei (campioană mondială în exercițiu și vice campioana europeană), cu scorul de 16-9.

Marcatorii naționalei lui Bogdan Rath au fost Fulea 2, Vancsik 2, Georgescu 2, Colodrovschi, Neamțu, Iudean câte un gol.

Pentru tricolori urmează miercuri de la ora 16:30, LIVE pe VOYO al doilea meci din grupa C, împotriva naționalei Germaniei.

Prima clasată se va califica direct în sferturile competiţiei, iar echipele de pe locurile 2-3 vor juca în play-off, tot pentru sferturile de finală.

Programul naționalei masculine la Europeanul de la Split / Grupa C

• 29 august, ora 10:00: România – Spania 9-16
  • 31 august, ora 16:30: România – Germania
  • 2 septembrie, 18:00: România – Olanda

România are în premieră la Campionatul European echipa masculină şi pe cea feminină.\