Ca-li-fi-ca-re! România a zdrobit Ungaria în concursul feminin pe echipe de la Jocurile Europene

Romania Jocurile Europene Tenis De Masa Ungaria Sporturi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 29 Iunie 2023, 22:00
Data actualizarii: Joi 29 Iunie 2023, 22:23

România - Polonia 3-0 în sferturi, la Jocurile Europene din Cracovia.

Naționala feminină de tenis de masă își continuă drumul spre podium la competiția din Cracovia (Polonia).

Cele trei medalii cucerite la Cracovia de lotul condus de Cristi Romanescu, șeful Federației Române de Tenis de Masă, pot fi urmate de încă o clasare pe podium, de această dată în concursul pe echipe.

Au bătut Ungaria, vineri se întâlnescu cu Franța

România este din nou la înălțime, în plină cursă pentru medaliile europene! Tricolorele au învins joi seara categoric Ungaria, scor 3-0, în sferturile de finală, în primul meci de pe tabloul principal.

Scorul din duelul de la începutul anului, din grupa de calificare la Campionatul European din Malmo, a fost repetat într-un moment important. În meciul recent din Polonia, Adina Diaconu, Elizabeta Samara și Bernadette Szocs au vizat calificarea și au obținut-o fără set pierdut.

În semifinale, elevele reputatului Viorel Filimon vor întâlni selecționata Franței vineri, de la 14:00.

Desfășurarea sfertului de finală România - Ungaria 3-0

Adina Diaconu/Elizabeta Samara - Bernadett Balint/Mercedes Nagyvaradi 3-0 (11-6, 11-8, 11-4)

Bernadette Szocs - Dora Madarasz 3-0 (13-11, 11-8, 11-4)

Elizabeta Samara - Mercedes Nagyvaradi 3-0 (11-8, 11-7, 11-5)

România, trei medalii la Jocurile Europene în concursul de tenis de masă

România a cucerit până acum trei medalii în concursul de tenis de masă de la Jocurile Europene. Bernadette Szocs a luat aur, iar Eliza Samara a cucerit bronz la simplu feminin, în timp ce în proba de dublu-mixt Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs au urcat pe treapta a treia a podiumului.