VIDEO Bernadette Szocs - Ying Han 0:4 (5-11, 5-11, 2-11, 6-11). Atacul n-a bătut apărarea. Bernie ratează finala Top 16 Europe și se consolează cu bronzul la turneul de la Montreux

Bernadette Szocs Bernadette Szocs LIVE Eliza Samara Top 16 Europe Yiing Han Sporturi
Data publicarii: Duminica 27 Februarie 2022, 13:04
Data actualizarii: Duminica 27 Februarie 2022, 13:01

CLICK AICI PENTRU LIVE VIDEO SEMIFINALELE TOP 16 EUROPE la tenis de masă

Bernadette Szocs - Han Ying 0-4 (5-11, 5-11, 2-11, 6-11)

• Bernadette Szocs, medalie de bronz la Top 16 Europe de la Montreux
  • Finala mică nu se joacă la competiția de prestigiu găzduită de Elveția

Bernadette Szocs a ratat prezența în finală la Top 16 Europe de la Montreux, după 0-4 cu Han Ying, la finele unui meci cu schimburi de mingi interminabile. Cu o zi înainte, în sferturile de finală, nemțoaica o învinsese pe Eliza Samara.

Per total, un rezultat bun pentru Bernadette, la început de an, unul care îi ridică nivelul de încredere pentru 2022, an cu multe competiții pentru tricolorii conduși de președintele FRTM, Cristi Romanescu.

Han Ying va juca finala contra rusoaicei Michailova.

UPDATE 12:50 Han Ying s-a distanțat, 8-5, antrenorul Viorel Filimon a cerut TIME OUT, însă Bernie nu a mai izbutit să reducă diferența și experimentata jucătoare a naționalei Germaniei, o veche adversară a României, și-a adjudecat și al patrulea set și, implicit, și meciul.

UPDATE 12:45 Bernie mizează pe un joc mai variat în setul al patrulea și joacă de la egal la egal cu nemțoaica de origine chineză, 5-5.

UPDATE 12:40 Meci greu pentru Bernie, care nu găsește soluții pentru a o pune în dificultate pe Han Ying, care marșează pe stilul său obișnuit, unul defensiv: 0-3 - se joacă după sistemul cel mai bun din șapte seturi.

UPDATE 12:30 A început cea de-a doua semifinală de la Top 16 Europe (Elveția). Să-i ținem pumnii lui Bernie, are în fața sa o jucătoare cu un stil greu de contracarat, menit să enerveze adversara de la masă. Szocs e o jucătoare cu experiență și cu un arsenal variat de lovituri. Meciul îl puteți vedea accesând LINKUL de mai sus.

UPDATE 12:20 Urmează semifinala Bernadette Szoca - Ying Han

UPDATE 12:15 Polina Michailova a câștigat prima semifinală de la Montre

ux, după un meci de mare luptă cu austriaca Sofia Polcanova, scor 4-2 (9-11, 11-9, 11-13, 11-7, 11-7, 11-3)

UPDATE 12:00 Polcanova - Michailova, prima semifinală a Top 16 Europe, e un meci foarte echilibrat. Rusoaica Michailova conduce cu 3-2, se joacă pe sistemul "cel mai bun din șapte seturi"

UPDATE 11:30 A început prima semifinală de la Top 16 Europe, turneu desfășurat la Montreux (Elveția). Sofia Polcanova (Austria) o întâlnește pe Polina Michailova (Rusia). Puteți urmări prima semifinală accesând linkul de mai sus.

Bernadette Szocs intră la masa de joc după 12:30, cu Ying Han, nemțoiacă de origine chineză. Han mizează pe un stil de joc defensiv și așteaptă greșeala adversarei.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Szocs s-a calificat în penultimul act de la Montreux, Eliza Samara a fost eliminată în sferturi

Ieri, în Elveția, la Montreux, unde are loc prestigiosul Top 16, în sfertul de finală cu Britt Eerland, adversara a avut o primă parte mai bună și a trecut la conducere. Bernadette Szocs a reușit să iasă dintr-o situație grea la 0-2 pentru adversară la seturi, a egalat și a fost de neoprit apoi. Bernadette Szocs - Britt Eerland (Țările de Jos) 4-2 (9-11, 6-11, 11-8, 11-8, 11-8, 12-10)

Elizabeta Samara, protagonista unui meci-maraton la Top 16 Europa, a părăsit ieri competiția cu fruntea sus!

Elizabeta Samara și Ying Han, din Germania, au oferit un meci de cel mai înalt nivel, de uzură și decis de cele mai mici detalii. Cele două sportive s-au tatonat constant, iar românca a fost prima care a punctat la seturi, dar adversara a revenit de fiecare dată. Finalul meciului i-a aparținut adversarei din sfertul de finală, care a blocat o semifinală românească la Montreux. Elizabeta Samara  - Ying Han (Germania) 3-4 (11-9, 9-11, 12-10, 10-12, 11-9, 4-11, 8-11)

REZULTATE TOP 16 MONTREUX

Semifinale

Bernadette Szocs - Ying Han (Germania), duminică, ora 12:20

Sferturi

Bernadette Szocs - Britt Eerland (Țările de Jos) 4-2 (9-11, 6-11, 11-8, 11-8, 11-8, 12-10)

Elizabeta Samara - Ying Han (Germania) 3-4 (11-9, 9-11, 12-10, 10-12, 11-9, 4-11, 8-11)

Optimi

Bernadette Szocs - Jieni Shao (Portugalia) 4-2 (9-11, 11-6, 12-10, 12-14, 11-7, 11-9)

Elizabeta Samara - Fu Yu (Portugalia) 4-1 (11-13, 12-10, 11-9, 11-8, 11-5)