Asa ceva nu s-a mai intamplat niciodata! 99.124 de suporteri aseara pe Camp Nou, cea mai mare asistenta la un meci de rugby

Camp Nou Rugby Sporturi
Data publicarii: Sambata 25 Iunie 2016, 12:41
Data actualizarii: Sambata 25 Iunie 2016, 12:46

Pentru ca stadioanele din Franta sunt ocupate cu Euro, francezii au mutat finala campionatului de rugby la Barcelona.

Echipa de rugby Racing 92 Paris a castigat titlu de campioana a Frantei, primul dupa 1990, ca urmare a victoriei cu 29-21 in fata echipei Touloun, in finala disputata vineri pe arena catalana Camp Nou, in fata a 99.124 spectatori, record de audienta pentru un meci la nivel de cluburi, relateaza agentiile internationale.

Racing 92 Paris, invinsa in mai in finala Cupei Campionilor de englezii de la Saracens (9-21), a jucat din minutul 18 in 14 jucatori, ca urmare a eliminarii lui Maxime Macheaud pentru un placaj neregulamentar. Racing Paris era condusa la pauza cu 14-12, dar in a doua repriza cu o disciplina de fier si o aparare ermetica a inceput sa domine jocul desi se afla in inferioritate. In minutul 59, Racing era in avantaj pe tabela de scor cu 26-14 si a reusit sa reziste pana la final, cand s-a impus cu 29-21.

Decizia ca finala Top 14 sa aiba loc in Spania a fost luata de Federatia franceza de rugby ca urmare a faptului ca Stade de France, din Paris, arena unde se organiza de obicei actul final al campionatului, gazduieste meciuri in cadrul EURO 2016.

Pana in prezent, recordul de asistenta la un meci de rugby a fost consemnat in martie anul trecut, cand pe Wembley, stadion cu o capacitate de 90.000 de locuri, au fost prezenti 84.068 spectatori, la derby-ul dintre echipele londoneze Saracens si Harlequins, in campionatul Angliei.