VIDEO EXCLUSIV Adrenalină pură cu Vlad Dascălu, campion european la mountain bike. Medaliatul cu aur de la Jocurile Europene a fost invitat la Poveștile Sport.ro

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:49
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:56

Vlad Dascălu a fost invitatul lui Andru Nenciu la un nou episod din Poveștile Sport.ro.

Vlad Dascălu (26 de ani) excelează nu numai în concursuri, ci și la capitolul povești.

Ciclistul adunat în șa întâmplări fascinante și le istorisește cu har. Vorbește însuflețit și accentuează momentele care i se par sugestive din cariera sa, episoade care devin lecții pentru juniorii care pun primii pași pe scara performanței.

Vlad Dascălu emană energie cât pentru șapte vieți și pare că are capacitatea de a răspunde provocărilor setate la foc continuu. Sportiv excepțional, exponent al unei discipline care împletește curajul cu tehnica, Vlad, sportiv Red Bull, a cucerit luna trecută medalia de aur la Jocurile Europene de la Cracovia, la mountain bike, proba de cross-country.

Toate secretele unei cariere de top au fost împărtășite la Poveștile Sport.ro, episod pe care îl puteți viziona în clipul de mai sus.

• 7  e locul pe care s-a clasat Vlad Dascălu la mountain bike, proba de cross-country, la Jocurile Olimpice de la Tokyo
  • Românul a încheiat traseul de 28,25 km de la Izu cu un timp de 1h26:03.
  • Dascălu a fost la 15 secunde de medalia de bronz, care a fost câștigată de spaniolul David Valero Serrano (1h25:48).
  • Vlad Dascălu a reușit cea mai bună clasare din ciclismul românesc la Jocurile Olimpice.