Jocurile Paralimpice Laura Valeanu Sporturi de iarna
Data publicarii: Luni 15 Martie 2010, 22:55
Data actualizarii: Luni 15 Martie 2010, 23:01

Sportiva Laura Valeanu a abandonat, luni, in prima mansa a probei de slalom din cadrul Jocurilor Paralimpice de iarna de la Vancouver, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Romanca in varsta de 19 ani a fost ultima sportiva care a luat startul in proba de slalom, insa nu a terminat cursa si nu va mai participa in mansa secunda.

Dupa prima mansa, in fruntea clasamentului se afla canadianca Lauren Woolstencroft, care a terminat cursa in 56 de secunde si 18 sutimi. Pe locul secund se afla rusoaica Petra Smarzova (59 de secunde si doua sutimi), iar pozitia a treia este ocupata de germanca Andrea Rothfuss (59 de secunde si 65 de sutimi).

Laura Valeanu, singura reprezentanta a Romaniei la Jocurile Paralimpice de iarna de la Vancouver, va mai participa la proba de slalom urias, care va avea loc miercuri, de la ora 20.00 (prima mansa) si de la ora 23.00 (mansa secunda).