Granada Athletic Bilbao LaLiga Spania
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:12
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 19:15

Meciul Granada - Athletic Bilbao, contând pentru etapa a 16-a din LaLiga, a fost suspendat după decesul unui suporter.

Partida Granada - Athletic Bilbao s-a jucat doar până în minutul 18, când oaspeții conduceau cu 1-0 grație unui gol marcat de Inaki Williams. Meciul a fost ulterior întrerupt timp de aproape o oră, după ce un suporter al gazdelor prezent în tribune a suferit un stop cardiorespirator, scrie Marca.

Tragedie în LaLiga: un suporter a murit în tribună! Partida a fost suspendată

Medicii celor două echipe s-au deplasat de urgență în zona în care se afla respectivul suporter și au încercat să îl resusciteze, însă nu au reușit, iar decesul a fost confirmat.

Cel care a sesizat primul că există o problemă în tribune a fost Unai Simon, portarul lui Athletic Bilbao, care le-a transmis oficialilor să intervină. Goalkeeper-ul a fost aplaudat de întreg stadionul pentru promptitudine, iar arbitrul a decis la scurt timp să îi trimită pe jucătorii celor două echipe la vestiare.

"Ideea inițială era ca meciul să se reia imediat după ce suporterul era resuscitat, însă chiar dacă medicii au intervenit cu atenție maximă și intensitate, nu au putut face nimic pentru a-i salva viața", a mai scris Marca.

Cele două cluburi au decis că meciul nu poate continua. LaLiga va stabili în următoarele ore când se vor disputa cele 72 de minute rămase.