Toata Barcelona URLA catre arbitri: "Por que?!" Cele 2 faze controversate care ii pot aduce titlul Realului:

Barcelona Osasuna Spania
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2012, 08:22
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2012, 08:21

Barcelona a suferit o infrangere dureroasa la Pamplona, 2-3 cu Osasuna. Infrangerea a venit insa si dupa 2 faze suspecte.

Osasuna a invins-o pe Barcelona cu 3-2, scorul la pauza fiind peste asteptarile si celui mai mare fan al Osasunei, 2-0! Dubla lui Lekic din minutele 5 si 22 decidea ca mai slaba repriza a sezonului pentru catalani.

Golul 2 al Osasunei a fost insa precedat de un ofsaid clar - Raul Garcia a primit mingea fiind aflat in spatele liniei de fundasi a Barcelonei. Garcia a pasat apoi in banda pentru Cejudo care a centrat pentru golul lui Lekic. La aceasta faza, decizia e una clara - arbitrul ar fi trebuit sa acorde ofsaid iar Lekic nu ar mai fi ajuns sa marcheze.

Pe finalul meciului a avut loc a 2-a faza extrem de controversata, nici reluarile nu au putut sa dovedeasca fara dubiu care era decizia corecta. La scorul de 2-3, Alexis Sanchez a marcat un gol care mai intai a fost validat iar apoi anulat pentru ofsaid. Reluarea arata ca Alexis Sanchez nu se afla in ofsaid in momentul centrarii, dar era in afara jocului daca Sergi Roberto a deviat mingea. Numai ca niciuna dintre reluarile televiziunii spaniole nu a demonstrat daca mingea a fost atinsa de jucatorul Barcei.

In urma infrangerii, Barcelona ramane la 7 puncte de Real iar madrilenii se pot distanta diseara de la ora 22.30 cand joaca pe Bernabeu contra lui Levante.