Titlul castigat de Atletico dupa 18 ani a inceput cu suma de 27 de euro! Transferul INFIM din urma cu 11 ani:

Atletico Madrid Champions League Diego Godin Real Madrid Spania Spania
Data publicarii: Marti 27 Mai 2014, 14:31
Data actualizarii: Marti 27 Mai 2014, 14:31

Atletico Madrid a avut cel mai bun sezon din ultimii ani: a jucat finala Ligii si a castigat primul titlu in Spania dupa o pauza de 18 ani.

Deigo Godin este acum unul dintre cei mai buni mijlocasi din lume. Uruguayanul nascut la Rosario este un om de baza in echipa, el marcand in finala Ligii, plus un gol extrem de important, un gol de titlu in Spania - cu Barcelona.

DOCUMENTELE

Astazi au aparut documentele interesante ce arata ca el a inceput fotbalul in urma cu 11 ani, la Cerro. Micuta formatie i-a dat sansa de a fi jucator profesionist, iar trecerea sa de la Defensor Sporting s-a facut pentru doar 27 de euro.

In total 840 de pesos (27 de euro) pentru jucatorul de baza al lui Atletico astazi, care in 2003 avea doar 17 ani.

3 ani a jucat la Cerro, timp in care a marcat de sase ori. Apoi a trecut la Nacional, tot in Uruguay, pentru alt sezon. In 2007 a trecut in Spania, la Villareal - 91 de prezente si 5 goluri. In 2010 a venit la Atletico Madrid, pentru care a jucat 109 partide si a marcat 9 goluri.

Godin a costat 8 mil. de euro cand a fost transferat de la Villareal la Atletico Madrid. El a inscris golul decisiv in ultima etapa a sezonului, scor 1-1 la Barcelona, reusita care a dus campionatul pe Calderon, dupa o pauza de 18 ani.

Diego Godin este cotat la 17,6 mil. de euro, potrivit transfermarkt. El are 29 de ani.