FOTO Real Madrid - FC Barcelona 3-2 | Galacticii se impun în El Clasico și sunt cu un pas mai aproape de titlu din La Liga

Real Madrid - Barcelona Barcelona Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 23:51
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 00:04

Real Madrid s-a impus în derby-ul cu FC Barcelona, scor 3-2, și a mărit avantajul din clasament, la 11 puncte.

Real Madrid - FC Barcelona 3-2

Final de meci!

Minutul 90+1 - GOL Real Madrid! Lucas Vasquez trimite mingea în interiorul careului, iar Jude Bellingham vine din spate și trimite direct în poartă.

Minutul 78 - Ocazie pentru Real Madrid! Vinicius Jr. scapă pe contraatac, șutează la colțul scurt, însă Marc-Andre ter Stegen are o intervenție spectaculoasă!

Minutul 73 - GOL Real Madrid! Vinicius Jr. centrează perfect în interiorul careului, iar Lucas Vasquez reia din prima, direct în poartă.

Minutul 69 - GOL FC Barcelona! Lamine Yamal șutează spectaculos din afara careului, Lunin respinge în față, iar Fermin Lopez reia în poartă.

Minutul 64 - Ocazie pentru FC Barcelona! Ferran Torres scapă singur pe contraatac, în duel cu Camavinga, însă șutează puțin pe lângă poartă.

Minutul 49 - Ocazie pentru Real Madrid! Jude Bellingham șutează puternic, din afara careului, însă Ter Stegen reușește să prindă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+2 - Xavi este nevoit să facă o schimbare, după ce Frenkie de Jong a suferit o accidentare gravă la gleznă și a fost scos pe targă de pe teren, în locul său fiind introdus Pedri.

Minutul 28 - Fază controversată în careul lui Real Madrid! Lamine Yamal reia cu călcâiul spre poarta lui Lunin, mingea pare că intră în poartă, însă în urma analizei arbitrajului VAR, reușita nu este confirmată.

Minutul 25 - Ocazie pentru FC Barcelona! Ilkay Gundogan centrează din corner, Robert Lewandowski reia cu capul, peste bara transversală.

Minutul 18 - GOOOL Real Madrid! Vinicius Jr. restabilește egalitatea din penalty.

Minutul 17 - Lovitură de pedeapsă pentru Real Madrid. Joao Cancelo este depășit de Lucas Vasquez, care este oprit de Pau Cubarsi, iar arbitrul arată punctul cu var.

Minutul 13 - Ocazie pentru Real Madrid! Toni Kroos execută o lovitură liberă de la marginea careului, Vinicius Jr. reia puțin peste poartă.

Minutul 5 - GOOOL FC Barcelona! Raphinha execută perfect un corner, Christensen se ridică deasupra lui Kroos și marchează cu capul.

Înaintea fluierului de start, Carlo Ancelotti și Xavi s-au salutat, fiind cunoscută relația amicală dintre cei doi tehnicieni. Antrenorul catalanilor nu a avut parte de o primire prietenoasă.

A început partida!

Real Madrid - FC Barcelona: echipele de start

Real Madrid

FC Barcelona

Real Madrid a reușit surpriza în UEFA Champions League și a eliminat campioana europeană en-titre Manchester City, după un meci încheiat cu scorul de 1-1 după 120 de minute de joc.

Real Madrid - FC Barcelona, ora 22:00, LIVE TEXT

Jocul a fost împins către loviturile de departajare, acolo unde echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus cu 4-3 și a reușit să obțină calificarea în semifinale, acolo unde va juca împotriva celor de la Bayern Munchen.

De partea cealaltă, FC Barcelona a fost eliminată din UEFA Champions League de PSG, chiar dacă a avut avantajul rezultatului din tur, scor 3-2. Parizienii s-au impus la Barcelona cu 4-1 și au avansat în faza superioară a competiției, astfel că echipa lui Xavi rămâne doar cu ultimele meciuri din campionat pentru acest final de sezon.

”El Clascio” are o miză importantă pentru gruparea catalană. Real Madrid are un avans de opt puncte față de Barcelona și este mare favorită pentru câștigarea titlului, cu șapte etape înainte de final, dar în cazul în care FC Barcelona va reuși să câștige se va apropia la cinci puncte de marea rivală și poate spera din nou la titlu, chiar dacă șansele vor fi, în continuare, destul de reduse.

Barcelona, un an de la ultima victorie cu Real Madrid

A trecut un an de la ultima victorie a celor de la Barcelona în fața lui Real Madrid într-un meci oficial. Se întâmpla pe 19 martie, în La Liga, iar catalanii au câștigat atunci cu 2-1 pe teren propriu.

De atunci, madrilenii au câștigat categoric toate meciurile împotriva marii rivale, în Copa del Rey și La Liga.