Barcelona i-a decis soarta lui Xavi, după eșecul usturător cu Real Madrid

xavi Barcelona Real Madrid - Barcelona Spania Xavi, antrenorul Barcelonei / Foto: Imago Images.
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 11:03
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 11:04

Barcelona a pierdut categoric finala Supercupei Spaniei în fața rivalei Real Madrid, scor 1-4.

Vinicius Junior a punctat de două ori pe contraatac în minutele șapte și zece, iar Real Madrid a beneficiat de un avantaj liniștitor încă din debutul partidei.

Catalanii au reușit să reducă din diferență în minutul 33, prin Robert Lewandowski, care a punctat cu un șut puternic, dar Real a fost cea care a avut ultimul cuvânt de spus în prima parte a jocului. Tot Vinicius a reușit să marcheze, dintr-un penalty obținut tot de el.

Scorul final a fost stabilit în partea secundă de Rodrygo, în minutul 64. Barcelona a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Araujo.

Xavi rămâne la Barcelona: ”Are încredere totală”

Xavi a fost dezamăgit de prestația echipei sale, dar s-a arătat convins de faptul că gruparea catalană va reveni în a doua parte a sezonului.

Întrebat despre soarta antrenorului de la FC Barcelona, Deco, directorul sportiv al campioanei Spaniei, a spus că Xavi beneficiază în continuare de suportul șefilor.

”Întrebările despre Xavi nu au sens. El are încredere totală din partea noastră. Înfrângerea asta nu ne va schimba planurile”, a spus Deco.

Xavi este antrenorul Barcelonei din noiembrie 2021, iar până acum a prins 118 meciuri pe banca echipei la care a scris istorie ca jucător, reușind să cucerească un titlu și o Supercupă a Spaniei.

Înainte de a antrena la Barcelona, Xavi a mai pregătit-o și pe Al-Sadd, în Qatar, timp de doi ani.