Performanta incredibila stabilita de Aduriz, omul care a ingropat Barcelona cu un hatrrick in 15 minute

Aduriz Athletic Bilbao Barcelona Spania
Data publicarii: Sambata 15 August 2015, 10:46
Data actualizarii: Sambata 15 August 2015, 10:47

Barcelona a fost umilita in SuperCupa Spaniei de Biblao cu 4-0.

Din 2001 Barcelona nu a mai incasat 8 goluri in doua meciuri. Acum a primit patru de la Sevilla in SuperCupa Europei si alte 4 de la Bilbao in turul SuperCupei Spaniei. Ultima oara cand asta se intampla era 2001, iar Barca incheia la egalitate cu Villarreal si Zaragoza, 4-4 in ambele meciuri.

Barcelona va avea nevoie de o minune in returul de pe Camp Nou daca vrea sa cucereasca al doilea trofeu al acestei veri, dupa SuperCupa Europei. Principalul "vinovat" pentru dezastrul de la Bilbao este veteranul Aduriz.

Jucatorul de 34 de ani a reusit sa marcheze de 3 ori in poarta Barcelonei intr-un interval de 15 minute, in minutele 53, 62 si 68.

Aduriz este primul fotbalist care in ultimii 10 ani a reusit sa ii dea un hatrrick Barcelonei. Ultimul a fost Diego Forlan, care in 2005 a marcat de trei ori in poarta catalanilor, acesta jucand pentru Villarreal.