O nouă remontada pentru Real Madrid! A întors scorul în 19 minute și este lider în La Liga

Real Madrid la liga Las Palmas Spania
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 19:45
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 20:01

Real Madrid a reușit o nouă victorie în campionat, ajungând la cinci succese consecutive în La Liga.

Real Madrid a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, pe Las Palmas, într-un meci din etapa a 22-a din La Liga. Formația antrenată de Carlo Ancelotti a fost condusă cu 1-0.

Prima repriză a meciului dintre Las Palmas şi Real Madrid s-a terminat fără gol marcat, iar gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 54, prin Javi Munoz.

Conduşi cu 1-0, galacticii au egalat în minutul 65, când Camavinga a pasat în adâncime şi Vinicius Junior a egalat. Carlo Ancelotti l-a trimis în teren pe Aurelien Tchouameni în minutul 81 şi după numai 180 de secunde acesta a marcat golul victoriei pentru oaspeţi, care s-au impus cu 2-1.

Real Madrid conduce în La Liga, cu 54 de puncte, fiind urmată în clasament de Girona, cu 52 de puncte. Las Palmas are 31 de puncte şi ocupă poziţia a opta.

În etapa anterioară, Real Madrid s-a impus în fața celor de la Almeria, scor 3-2, după ce a fost condusă cu 2-0.

A semnat cu Real Madrid: ”Cel mai bun din lume”

Real Madrid a anunțat pe rețelele social media faptul că Eder Militao, care a ajuns la echipa galacticilor în 2019, la 21 de ani, a semnat prelungirea contractului cu gruparea ”blanco”.

Astfel, Eder Militao, care în urmă cu o săptămână a împlinit 26 de ani, va rămâne la Real Madrid până la finele stagiunii 2027/2028. Site-urile de specialitate îl estimează la nu mai puțin de 70 de milioane de euro.

”Real Madrid și Eder Militao s-au înțeles pentru prelungirea contractului, care va rămâne la club până pe 30 iunie 2028. A ajuns la Real Madrid în 2019, iar în cinci sezoane a devenit unul dintre cei mai buni fundași centrali din lume”, se arată în comunicatul oficial emis de galactici.