Motivul pentru care Christophe Galtier l-a "uitat" pe bancă pe Neymar în victoria categorică din Ligue 1

PSG Christophe Galtier Ligue 1 Neymar Spania Neymar
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 15:21
Data actualizarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 15:19

Paris Saint-Germain s-a duelat cu Nantes în etapa a șasea din Ligue 1, scor 3-0.

PSG a reușit să se impună cu trei goluri avans în deplasare la Nantes, iar Christophe Galtier, tehnicianul parizienilor, a decis să nu-l trimită pe starul Neymar din primul minut.

Astfel, brazilianul a intrat pe parcurs, în minutul 63, înlocuindu-l pe Kylian Mbappe, când scorul era deja 2-0 în favoarea echipei sale. Cu Neymar în teren, PSG a mai dat o singură dată lovitura, blocând tabela la 3-0.

După meci, Christophe Galtier a dezvăluit motivul pentru care l-a lăsat pe Neymar pe bancă, evidențiind faptul că echipa joacă din trei în trei zile, mult prea des ca să-și riște jucătorii de valoare.

Ce a spus Galtier cu privire la Neymar

„Jucăm mult, din trei în trei zile sau din patru în patru zile. Toți înțeleg că jucătorii nu pot participa mereu 95 de minute pe meci. Am vorbit despre asta de două ori.

Prima dată cu fiecare jucător în parte, iar a doua oară cu tot grupul. Le-am spus că este în regulă să se întâmple așa și că fiecare trebuie să aibă atitudinea potrivită.”, au fost cuvintele lui Galtier, potrivit Goal.com.

Nantes - PSG 0-3

PSG a început abrut meciul din deplasare. Lionel Messi l-a servit excelent pe Kylian Mbappe care a deblocat tabela în minutul 18. Prima repriză s-a încheiat 1-0, însă, a doua a început la fel de în forță ca prima parte a jocului. Același Mbappe a majorat diferența în minutul 54, tot din pasa lui Messi, iar Mendes a închis meciul la 3-0 în minutul 68.