Ousmane Dembele fc barcelona Manchester United Spania
Data publicarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 22:04
Data actualizarii: Sambata 28 Ianuarie 2023, 22:07

Ousmane Dembele (25 de ani), fotbalistul Barcelonei, a suferit o nouă accidentare și a părăsit terenul în prima repriză a meciului cu Girona, câștigat de echipa sa, scor 1-0.

Dembele a fost înlocuit cu Pedri după doar 26 de minute. Francezul a acuzat dureri la nivelul coapsei în momentul în care a încercat un sprint și, în ciuda faptului că a încercat să rămână pe teren, nu a mai putut continua.

Ousmane Dembele, indisponibil 3-4 săptămâni

"E păcat, pentru că era un jucător foarte important pentru noi. Vom vedea ce arată rezultatele analizelor. A spus că a simțit ceva, însă sperăm să nu fie ceva prea serios", a declarat antrenorul Xavi Hernandez, după meci.

Dembele a fost deja supus unor prime investigații, iar rezultatele arată că francezul va fi indisponibil pentru 3-4 săptămâni, anunță As.

Astfel, Ousmane Dembele va rata meciul tur cu Manchester United, din 16-imile Europa League, care se joacă pe 16 februarie. De asemenea, extrema catalanilor nu va fi în lot nici la partidele de campionat cu Betis, Sevilla și Villarreal.

Barcelona speră ca Dembele să revină pe teren la returul cu Manchester United, programat pe 23 februarie sau chiar să joace câteva minute în meciul de campionat cu Cadiz, programat patru zile mai devreme, în campionat.