LewanSHOW! Victorie clară pentru FC Barcelona în meciul cu Villarreal! Echipa lui Unai Emery avea cea mai bună apărare în campionat

fc barcelona Robert Lewandowski Villarreal Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 08:23
Data actualizarii: Vineri 21 Octombrie 2022, 08:23

FC Barcelona și Villarreal s-au duelat în etapa cu numărul 10 din LaLiga.

Catalanii aveau mare nevoie de o victorie după dezastrul de săptămâna trecută, când au rămas cu un pas în afara grupelor UEFA Champions League după remiza cu Inter, scor 3-3 și au pierdut El Clasico, scor 1-3, dar și poziția de lider în campionat.

Meciul de pe Camp Nou a fost șansa grupării blaugrana de a se replia, iar jucătorii pregătiți de Xavi Hernandez s-au ridicat la înălțimea așteptărilor. Până la meciul de pe Camp Nou, echipa lui Unai Emery avea cea mai bună apărare din campionat, cu doar 3 goluri primite în 9 meciuri jucate de la startul sezonului.

Robert Lewandowski, încă un recital pe Camp Nou

'Absent' în El Clasico, acolo unde nu a reușit să marcheze, Robert Lewandowski (34 ani) a deschis scorul în minutul 31, iar patru minute mai târziu a reușit 'dubla', din pasa lui Gavi. Meciul a fost rezolvat încă din prima repriză, după ce Ansu Fati a închis tabela de marcaj în minutul 38.

Robert Lewandowski și-a consolidat poziția de golgheter în campionat, având 11 reușite în total până în prezent. FC Barcelona se află pe locul al doilea în clasament, la trei puncte distanță de Real Madrid, iar în următoarea etapă se duelează cu Athletic Bilbao, pe teren propriu.