Joan Laporta, mai furios ca niciodată! A mers în vestiarul arbitrilor imediat după El Clasico, iar centralul a scris tot în raport

Joan Laporta Barcelona El Clasico Jose Maria Sanchez Martinez Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 22:21
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:28

Barcelona a pierdut meciul cu Real Madrid, disputat pe Santiago Bernabeu, scor 1-3, în runda a noua din La Liga.

Karim Benzema (12') și Fede Valverde (35') au marcat pentru Real Madrid în prima repriză, iar Barcelona a început să spere abia pe final, când Ferran Torres a înscris în minutul 83. Totuși, gazdele au mai marcat o dată, prin Rodrygo, din penalty, în minutul 90+1, când a fost stabilit scorul final.

Joan Laporta a intrat în vestiarul arbitrilor după Real Madrid - Barcelona 3-1

După derby-ul de pe Santiago Bernabeu, Joan Laporta, președintele Barcelonei, a mers în vestiarul arbitrilor pentru a cere explicații, potrivit As, care scrie despre conducătorul catalanilor că era mai nervos ca niciodată.

Publicația spaniolă a intrat și în posesia raportului arbitrului Jose Maria Sanchez Martinez, care a scris: "După ce meciul s-a încheiat, iar arbitrii au mers în vestiar, președintele Barcelonei, Joan Laporta, a cerut în mod repetat explicații pentru anumite situații din meci".

Potrivit sursei citate, Joan Laporta ar fi fost nemulțumit de faptul că Barcelona nu a primit un penalty la un presupus fault în careul lui Real Madrid asupra lui Real Madrid. Președintele catalanilor ar fi făcut o comparație cu penalty-ul primit de marea rivală, în prelungiri, după faultul lui Eric Garcia asupra lui Rodrygo.

"Rămâne de văzut ce sancțiune ar putea primi Joan Laporta după această vizită neașteaptă în vestiarul arbitrilor, dar pare clar că nu va fi vorba de o simplă mustrare", au mai scris spaniolii.

În urma acestui rezultat, Barcelona ocupă locul secund în La Ligaa, cu 22 de puncte. Catalanii sunt depășiți de Real Madrid, care a ajuns la 25 de puncte.

Următorul meci al Barcelonei este programat joi, de la ora 22:00, contra celor de la Villarreal.