Reacția lui Xavi Hernandez, după ce Barcelona a pierdut derby-ul cu Real Madrid și primul loc în La Liga

Xavi Hernandez Barcelona la liga Real Madrid Spania
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 19:49
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:28

Barcelona a pierdut meciul cu Real Madrid, disputat pe Santiago Bernabeu, scor 1-3, în runda a noua din La Liga.

Karim Benzema (12') și Fede Valverde (35') au marcat pentru Real Madrid în prima repriză, iar Barcelona a început să spere abia pe final, când Ferran Torres a înscris în minutul 83. Totuși, gazdele au mai marcat o dată, prin Rodrygo, din penalty, în minutul 90+1, când a fost stabilit scorul final.

Reacția lui Xavi Hernandez după Real Madrid - Barcelona 3-1

După meci, Xavi Hernandez, antrenorul Barcelonei, a acuzat lipsa de agresivitate a jucătorilor săi și faptul că nu au reușit să profite de șansele avute de a marca.

"Plecăm fără niciun punct. Nu am reușit să profităm de situațiile noastre, iar Madridul a făcut-o. Suntem într-o perioadă în care lucrurile nu ne merg și trebuie să schimbăm asta până joi.

Ne-am descurcat foarte bine în campionat, dar trebuie să ne îmbunătățim în ceea ce privește forța și agresivitatea. Am discutat cu jucătorii despre asta, dar în prima repriză ne-au prins pe faza de tranziție.

Nu cred că meciul cu Inter a influențat jocul de astăzi. Chiar dacă nu am făcut un meci grozav, am avut șansele noastre și puteam obține un egal, 1-1 sau 2-2, dar, atunci când ierți pe Bernabeu, asta se întâmplă", a spus Xavi, potrivit Mundo Deportivo.

În urma acestui rezultat, Barcelona ocupă locul secund în La Ligaa, cu 22 de puncte. Catalanii sunt depășiți de Real Madrid, care a ajuns la 25 de puncte.

Următorul meci al Barcelonei este programat joi, de la ora 22:00, contra celor de la Villarreal.