FOTO Imagini incredibile de la meciul Barcelonei. Fanii au aruncat cu 'bani' inscripționați cu "mafia": reacția lui Xavi

fc barcelona Athletic Bilbao la liga xavi Spania
Data publicarii: Luni 13 Martie 2023, 08:47
Data actualizarii: Luni 13 Martie 2023, 09:03

Athletic Bilbao și FC Barcelona s-au duelat în etapa cu numărul 25 în LaLiga, scor 0-1.

Catalanii au marcat singurul gol al meciului prin Raphinha, în primul minut de prelungiri ale primei reprize. În a doua parte, jucătorii lui Xavi au tremurat pe final de meci, după ce Inaki Williams a înscris în urma unui contraatac, însă reușita bascilor a fost anulată după un henț comis anterior de Munianin în lupta pentru recuperarea balonului, la centrul terenului.

Gestul supoterilor lui Athletic Bilbao. Reacția lui Xavi

În timpul partidei, suporterii echipei gazdă prezenți pe stadion au aruncat în aer "bani" inscripționați cu "mafia", făcând referire la scandalul de corupție în care este implicată FC Barcelona.

"Sunt surprins de atmosfera ostilă de pe San Mames, mă întristează. Să judeci înainte de a avea o decizie nu este bine pentru societate. Nu am vorbit în vestiar despre asta, este treaba clubului. Noi suntem concentrați pe fotbal și pe victorii", a declarat Xavi la finalul partidei.

Problemele cu care se confruntă FC Barcelona

BBC a scris că echipa catalană a fost acuzată de corupție, în ce privește plățile efectuate către Jose Maria Enriquez Negreira, fost vicepreședinte al comitetului de arbitri din Spania.

Clubul catalan ar fi plătit 8.4 milioane de euro în perioada 2001 - 2018 vicepreședintelui și unei companii pe care Negreira o deține, mai notează sursa citată.