Barcelona, a treia victorie consecutivă cu 1-0! S-a impus cu Athletic și domină clar în LaLiga! Ter Stegen, MVP-ul partidei

Barcelona Athletic Bilbao Marc Andre Ter Stegen Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 13 Martie 2023, 00:32
Data actualizarii: Luni 13 Martie 2023, 00:32

Athletic Bilbao și FC Barcelona s-au duelat în etapa cu numărul 25 în LaLiga, scor 0-1.

Catalanii au marcat singurul gol al meciului prin Raphinha, în primul minut de prelungiri ale primei reprize. În a doua parte, jucătorii lui Xavi au tremurat pe final de meci, după ce Inaki Williams a înscris în urma unui contraatac, însă reușita bascilor a fost anulată după un henț comis anterior de Munianin în lupta pentru recuperarea balonului, la centrul terenului.

Astfel, catalanii au bifat a treia victorie consecutivă cu 1-0, atât în campionat cât și în Cupa Spaniei și s-au distanțat din nou de Real Madrid în clasamentul din LaLiga, la nouă puncte distanță. Barcelona a bifat cea de-a noua victorie cu 1-0 în LaLiga în acest sezon.

Ter Stegen, cel mai bun om al Barcelonei în victoria cu Bilbao

Marc-Andre ter Stegen a fost declarat MVP-ul meciului după ce a salvat-o, din nou, pe Barcelona cu paradele sale senzaționale. Ultima intervenție decisivă a goalkeeper-ului a venit chiar în prelungirile partidei, pe un atac al gazdelor.

Portarul neamț a păstrat poarta intactă în 19 meciuri din 25 jucate în acest sezon, în care catalanii au încasat doar 8 goluri.

„Nu am văzut hențul, cred că arbitrul e mai aproape de fază și pentru asta avem VAR. E un teren dificil, sunt foarte fericit pentru victorie, ne oferă multe. Ne-am apărat cu toții. Cred că numărul mare de meciuri fără gol încasat este produsul muncii noastre recente ca grup”, a spus goalkeeper-ul la finalul meciului.