Gestul de clasă făcut de Aurelien Tchouameni, după ce Gavi a fost acuzat că l-a accidentat

Aurelien Tchouameni El Clasico fc barcelona Gavi Real Madrid Spania Aurelien Tchouameni și Gavi, în El Clasico/sursa foto: Getty
Data publicarii: Luni 30 Octombrie 2023, 16:37
Data actualizarii: Luni 30 Octombrie 2023, 16:37

Real Madrid s-a impus în El Clasico, scor 2-1 cu FC Barcelona, în deplasare, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului din Spania.

Artizanul victoriei madrilenilor a fost Jude Bellingham (20 ani), autorul unei duble, în minutele 68 şi 90+2, după ce catalanii deschiseseră scorul rapid, prin Ilkay Gundogan (6).

În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate cu Girona, şi la patru puncte de rivala blaugrana, aflată pe locul al treilea.

Gestul lui Aurelien Tchouameni față de Gavi

Mijlocaşul francez a suferit o fractură la al doilea metatarsian de la piciorul stâng, în cursul El Clasico, a anunţat, duminică, clubul madrilen.

Aurelien Tchouameni a efectuat o serie de teste medicale care au arătat "o fractură de stres" la acest os, fără să precizeze durata indisponibilităţii sale. Conform presei spaniole, jucătorul va fi indisponibil mai multe săptămâni.

În presă au apărut mai multe clipuri în care se lăsa de înțeles că Gavi l-ar fi accidentat pe Tchouameni, însă francezul a ținut să pună capăt acestor speculații, postând pe Twitter un mesaj clar: "M-am acccidentat la finalul primei reprize, nu este vina lui Gavi".