Cum arată clasamentul din La Liga, după Barcelona - Real Madrid 1-2. Catalanii pot ajunge pe locul patru

Barcelona - Real Madrid Barcelona clasament la liga Real Madrid Spania
Data publicarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 19:30
Data actualizarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 20:02

Barcelona a pierdut ”El Clasico” pe teren propriu împotriva rivalei Real Madrid, scor 1-2, în etapa a 11-a din La Liga.

Catalanii au intrat în avantaj la pauză, după golul marcat de Ilkay Gundogan, care a profitat de o gafă în defensiva madrilenilor. Barcelona putea avea 2-0 în prima repriză, dar centralul partidei nu a acordat o lovitură de la 11 metri.

În partea secundă, Real Madrid a preluat controlul jocului și a marcat în minutul 68 prin Jude Bellingham, care a înscris superb cu un șut de la distanță, fără nicio șansă pentru Ter Stegen.

Barcelona poate să ajungă pe locul patru în La Liga

Tot mijlocașul englez a dus scorul la 2-1 în minutul 90+2, după ce a profitat de o deviere a lui Luka Modric și a trimis mingea printre picioarele lui Ter Stegen din câțiva metri.

S-a terminat 2-1, iar Real Madrid a revenit pe primul loc în La Liga, cu 28 de puncte, la egalitate cu Girona, dar cu un golaveraj mai bun.

Barcelona a rămas pe locul trei, cu 24 de puncte și s-a distanțat de prima poziție.

Catalanii pot pierde chiar și ultima treaptă a podiumului, având în vedere că Atletico Madrid (locul patru cu 22 de puncte) are două meciuri în minus față de echipele fruntașe din La Liga.

În următoarea etapă, Real Madrid va juca pe teren propriu cu Rayo Vallecano, în timp ce Barcelona se va deplasa pe terenul lui Real Sociedad.