FOTO FC Barcelona este noua campioană a Spaniei! Echipa lui Xavi a câștigat matematic titlul pe terenul rivalei

Espanyol - Barcelona Barcelona xavi Spania
Data publicarii: Luni 15 Mai 2023, 00:02
Data actualizarii: Luni 15 Mai 2023, 00:02

Barcelona a câștigat derby-ul cu Espanyol, scor 4-2, și a devenit matematic campioana Spaniei, cu patru etape înainte de final.

Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 11, iar Balde a reușit să puncteze pentru 2-0 nouă minute mai târziu.

Barcelona este noua campioană a Spaniei!

Atacantul polonez a reușit ”dubla” înainte de pauză, în minutul 40, iar Barcelona era gata de sărbătoare pe terenul rivalei. Echipa lui Xavi a punctat și-n partea secundă, prin Kounde.

Tabela a fost închisă de gazde. Paudo, în minutul 73, și Joselu, în minutul 90+2, au stabilit scorul final, 4-2.

Barcelona este noua campioană a Spaniei, cu 85 de puncte și un avans de 14 puncte față de rivala Real Madrid. Pentru Barcelona, acesta este al doilea trofeu al sezonului, după Supercupa Spaniei, cucerită la începutul acestui an.

Titlul câștigat în sezonul 2022-2023 este al 27-lea din istoria clubului și primul cu Xavi antrenor!

• Catalanii au câștigat ultimul titlu în sezonul 2018-2019.