Barcelona, victorie din penalty cu Las Palmas în prelungiri! Xavi a răbufnit la conferință + Ce a făcut Vitor Roque la debut

Barcelona Las Palmas Vitor Roque Xavi Hernandez Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 09:13
Data actualizarii: Vineri 05 Ianuarie 2024, 09:15

Las Palmas a jucat cu Barcelona pe teren propriu în etapa cu numărul 19 din LaLiga, scor 1-2.

Gazdele mai suferiseră doar o înfrângere pe teren propriu în acest sezon, la limită cu Vallecano, scor 0-1. Las Palmas nu a primit mai mult de un gol în duelurile de acasă până acum și a început în forță și meciul cu campioana en-titre, FC Barcelona. Munir El Haddadi a deschis scorul, în minutul 12, însă Ferran a reușit să egaleze, în minutul 55.

Deși meciul părea să se ducă spre o remiză, Barcelona a obținut penalty în prelungiri, după ce Gundogan a fost împins în careu de Sinkgraven, care a văzut și cartonașul roșu, iar tot neamțul a fost cel care a transformat, aducând astfel o victorie importantă echipei sale. Catalanii au reșit să urce pe locul al treilea în clasament, având șapte puncte în spatele liderului Real.

Xavi Hernandez a răbufnit la conferința de presă

La conferința de presă de la finalul meciului, Xavi Hernandez a vorbit despre victoria muncită a echipei sale, iar la un moment dat a răbufnit la adresa jurnaliștilor, care s-au arătat pesimiști în legătură cu echipa sa.

„Echipa a făcut un meci de câștigat și e învingătoare pe merit în fața unei echipe împotriva căreia nimeni nu a reușit să întoarcă scorul în campionat. E o împingere și este un penalty clar.

Am făcut exerciții analitice toată săptămâna pentru a ataca spațiile în fața unei apărări atât de avansate precum cea a lui Las Palmas, însă ne-am grăbit în prima repriză și am dat prea multe pase orizontale, exceptând uneia foarte bună a lui De Jong pentru Sergi Roberto. Discuția de la pauză a fost scurtă, le-am cerut calm. Le-am spus la pauză că vom câștiga cu 1-3. Era ceva ce ținea de calitatea ultimei pase. Ne-a lipsit acest talent.

Tuturor le e greu să câștige, meciurile se decid la detalii. Girona a câștigat în ultima secundă, Madrid câștigă în minutul 80 cu un corner și noi printr-un penalty în minutul 90. Avem argumente, da, pentru a câștiga titlul. Puțin respect pentru campioana en-titre. E absurd să întrebați dacă ar fi fost mai greu campionatul dacă nu am fi câștigat. Clar că așa ar fi fost. Însă am câștigat. Întrebarea asta e absurdă și nu e una pe care o puneți și altor antrenori”, a declarat Xavi Hernandez la conferința de presă conform Mundo Deportivo

Debut pentru Vitor Roque

Vitor Roque (18 ani), singurul transfer al catalanilor din această iarnă, a debutat astfel în tricoul Barcei, fiind trimis în teren în minutul 78. Fotbalistul brazilian a avut o mare șansă de a aduce victoria cu un șut din interiorul careului înainte de prelungiri, însă a trimis pe lângă poartă.

„Ne va oferi multe, merge bine în profunzime. Schimbarea lui Lewandowski a venit pentru că aveam nevoie de jucători care să aibă mai multă viteză precum Vitor, Fermin, Joao Felix. Cred că am făcut schimbări bune, s-a văzut o Barca care își dorește să câștige”, a spus Xavi.