FOTO Barcelona, eșec incredibil contra lui Villarreal, cu goluri încasate în minutele 90+9 și 90+12! Xavi s-a dus la camera TV: "O rușine!"

Barcelona Villarreal xavi Spania
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 21:53
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 21:54

FC Barcelona a pierdut pe teren propriu contra lui Vilarreal, scor 3-5, în runda cu numărul 22 din LaLiga.

La pauză, Vilarreal conducea cu 1-0, după un gol marcat de Gerard Moreno, în minutul 41. Xavi a făcut trei schimbări în debutul actului secund și i-a trimis în teren pe Cancelo, Pedri și Cubarsi, însă oaspeții au mai marcat o dată, în minutul 54, prin Akhomach, după o gafă a lui Joao Cancelo.

Barcelona, eșec incredibil contra lui Villarreal

Barcelona a reușit să revină și a egalat după golurile marcate de Ilkay Gundogan (60') și Pedri (68'). Catalanii chiar au trecut în avantaj în minutul 71, după un autogol al lui Eric Bailly, însă Villarreal a egalat la 3 în minutul 84, după golul lui Sorloth.

Finalul a fost de-a dreptul nebun. Barcelona a primit penalty în minutul 90 pentru un henț comis în propriu careu de Santi Comesana, după un șut expediat de Gundogan. Totuși, centralul a fost chemat la monitorul VAR, iar după ce a revăzut faza a decis să nu mai acorde penalty.

Decizia l-a înfuriat pe Xavi Hernandez. Antrenorul Barcelonei s-a întors către o cameră TV din spatele său și a strigat: "O rușine!".

Până la urmă, victoria a fost obținută de Villarreal. Oaspeții au marcat în minutul 90+9 pentru 4-3, după un gol al lui Sorloth pe fondul mai multor erori în defensiva Barcelonei. În minutul 90+12, Villarreal a mai scăpat o dată pe contraatac, a înscris Morales, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-5.

Barcelona rămâne pe locul 3 în LaLiga, cu 44 de puncte, la 10 lungimi în spatele liderului Real Madrid și la 8 sub Girona. De partea cealaltă, Villarreal este pe 14, cu 23 de puncte.