atletico madrid - barcelona Atletico Madrid Barcelona Spania
Data publicarii: Duminica 08 Ianuarie 2023, 23:59
Data actualizarii: Luni 09 Ianuarie 2023, 00:00

Barcelona a câștigat derby-ul etapei cu Atletico Madrid, scor 1-0.

Catalanii au profitat de pasul greșit făcut de Real Madrid, care a pierdut cu 2-1 în fața celor de la Villarreal, și au câștigat, la Madrid, trei puncte care i-au permis să se distanțeze de marea rivală.

Barcelona a câștigat derby-ul cu Atletico

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ousmane Dembele, care a punctat cu un șut pe jos din interiorul careului. Atletico Madrid a alergat după golul egalizator până la finalul primei reprize, dar oamenii lui Diego Simeone nu au reușit să-l învingă pe Ter Stegen.

În partea secundă, tot Barcelona a fost cea care a înscris, prin Ferran Torres, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ambele echipe au terminat meciul în zece oameni. În prelungiri, Stefan Savic și Ferran Torres au fost eliminați pentru o altercație, chiar pe gazon, și meciul s-a încheiat cu victoria Barcelonei, scor 1-0.

În urma acestui rezultat, Barcelona a ajuns la 41 de puncte, cu trei puncte în fața celor de la Real Madrid, în timp ce Atletico a rămas pe locul cinci, cu 27 de puncte.

În următoarea etapă, Barcelona va primi vizita lui Getafe, iar Atletico se va deplasa pe terenul celor de la Almeria.