VIDEO A câștigat El Clasico și i-a transmis imediat un mesaj lui Leo Messi: „Îl așteptăm deja!”

Leo Messi El Clasico fc barcelona Sergi Roberto Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 20 Martie 2023, 10:05
Data actualizarii: Luni 20 Martie 2023, 10:07

Barcelona s-a impus în El Clasico de pe Camp Nou, scor 2-1, și s-a distanțat în clasamentul din LaLiga.

Scorul a fost deschis de autogolul lui Ronald Araujo, însă catalanii au egalat prin Sergi Roberto, în prelungirile primei reprize. Deși Realul a marcat prin Asensio aproape de finalul partidei, golul a fost anulat cu ajutorul VAR pe motiv de ofsaid, iar apoi Barca a dat lovitura în prelungiri prin Kessie.

Autorul primului gol, Sergi Roberto, a oferit un interviu la finalul meciului, interviu în care a fost întrebat și despre posibila revenire a lui Leo Messi pe Camp Nou. Campionul mondial a intrat în ultimele luni de contract cu Paris Saint-Germain, iar în ultimul timp s-a tot scris despre plecarea sa, iar o revenire la FC Barcelona nu ar fi exclusă.

Leo Messi, așteptat să revină pe Camp Nou

Întrebat dacă Leo Messi este așteptat înapoi la FC Barcelona, de unde a plecat în urmă cu aproape doi ani, liber de contract, într-un moment ce a șocat lumea fotbalului, Sergi Roberto a oferit un răspuns sincer.

„Cu brațele deschise, cine nu ar fi pregătit pentru revenirea lui Messi. În final, nu vrem să vorbim mult despre asta pentru că el trebuie să se decidă, președintele, antrenorul sau cine trebuie, însă dacă este în funcție de jucători, îl așteptăm deja”, a declarat Sergi Roberto pentru jurnalistul Gerard Romero.

Leo Messi a fost fluierat pe Parc des Princes de fanii lui PSG înainte de startul meciului cu Rennes, dar și pe durata desfășurării partidei pe care parizienii au pierdut-o, fiind surprins plecând nervos către vestiare imediat după fluierul final, fără să meargă să salute galeria. Sergi Roberto a comentat și situația prin care trece argentinianul la Paris.

„Nu înțelegi motivul, el are un sezon bun la Paris, marchează multe goluri, dă pase de gol. Îl învinuiesc pe el pentru eliminare, însă este un jucător spectaculos și e neplăcut să vezi că un fotbalist de nivelul său e tratat astfel. Aici îl vom trata foarte bine dacă vine”, a adăugat cel de-al doilea căpitan al catalanilor.