„Vorbim degeaba dacă vreți estetică după opt ani fără calificări!” Edi Iordănescu a răspuns criticilor lui Popescu: „Anumite persoane sunt mai triste când avem rezultate!”

edward iordanescu Elvetia Gica Popescu preliminarii euro 2024 Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:54
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:55

Elveția a remizat cu România în runda a patra a preliminariilor EURO 2024, scor 2-2.

„Tricolorii” au reușit să 'smulgă' un punct din deplasarea de la Lucerna, deși gazdele au intrat cu avantaj 2-0 la pauză. Elveția a fost echipa care a dominat pe toată durata partidei, însă ultimele minute de joc au adus un alt deznodământ pentru naționala României, care a fost dur criticată pentru meciul slab făcut, în ciuda remizei.

Edward Iordănescu: „Acesta a fost discursul de la pauză! România este neînvinsă până acum!”

La conferința de presă de la finalul meciului selecționerul a ținut să răspundă criticilor, precizând că există persoane care sunt triste, în ciuda faptului că naționala reușește să obțină rezultate și a evidențiat că echipa este neînvinsă în preliminariile EURO 2024.

Totodată, Edward Iordănescu a dezvăluit și ce le-a transmis jucătorilor săi la pauză.

„Sunt așa de obosit de critici, mâine mă trezesc și o iau de la capăt, cred în visul nostru, sunt de acord că trebuie să ne ridicăm nivelul calitativ. Critici, câteodată din interior ne uităm și parcă anumite persoane sunt mai triste decât fericite când România produce rezultate. Acesta e feeling-ul și nu e doar al meu, îmi prezint scuzele dacă greșesc. Mergem înainte, sunt de acord că trebuie să ne ridicăm nivelul, dar au fost două deplasări, au fost patru meciuri, România e neînvinsă și acest punct contează enorm de mult, nu doar în economia clasamentului ci și în moralul grupului.

Gândul meu personal a fost să ne luptăm pentru fiecare metru de teren și pentru fiecare minut. Discursul de la pauză a fost că nu avem nimic de pierdut, că trebuie să strângem rândurile, că o calificare înseamnă și astfel de momente și că trebuie să încercăm ca din repriza a doua să scoatem clar mai mult decât am scos din prima. E clar că e greu să te gândești că poți reveni pe terenul Elveției de la 2-0, dar dacă am făcut-o înseamnă că trebuie să ne legăm de lucrurile pozitive, trebuie să dăm merite băieților.

După primul gol a făcut ruptură, a plâns la final, a alergat cum a putut și a pus mingea în poartă. Banca a intrat bine, cei care nu au intrat au suferit și trăit fiecare secundă cu maxiimă intensitate. Astea-s valorile care contează, comparativ cu momentul în care am venit, acest grup are altă inimă, altă încredere și altă unitate.

Consider că trebuie să analizăm macro, puteam schimba sistemul de la pauză. Faptul că echipa a întors înseamnă că a fost inspirație din partea noastră. Îmi doream să marcăm un gol, sunt foarte conștient că putea fi 3-0 foarte ușor, suntem realiști, au avut ocazii foarte mari, dacă eram în locul lor probabil aș fi spus că e nemeritat rezultatul”, a declarat Edward Iordănescu la conferința de presă.

Ce a spus Edward Iordănescu despre atacul lui Gică Popescu

Întrebat la conferința de presă despre declarațiile dure făcute de președintele Farului, Edward Iordănescu a refuzat să comenteze punctual, însă a oferit o replică pe măsură.

„Dacă mă uit și îmi verific contractul știu că obiectivul e să calific echipa la Campionatul European și știu că suntem pe traseul corect. Dacă vreți estetică după opt ani de lipsă de calificări, înseamnă că vorbim degeaba și avem logici diferite. Nu vreau să comentez ce au spus. Am alte așteptări de la foștii mari fotbaliști, foști sportivi, sunt oameni care sunt în fotbalul românesc, au jucători la echipa națională. Probabil băieții ăștia așteaptă alte mesaje din partea lor, cel puțin asta cred”, a adăugat selecționerul.