„Nu e în regulă ce s-a întâmplat!” Mihai Stoica, iritat de situația unui jucător de la FCSB convocat la națională

FCSB Mihai Stoica nationala romaniei Nationala Mihai Stoica
Data publicarii: Vineri 23 Iunie 2023, 21:57
Data actualizarii: Vineri 23 Iunie 2023, 21:56

Naționala de fotbal a României a disputat două meciuri în luna iunie în Grupa I a calificărilor pentru EURO 2024.

Selecționata lui Edward Iordănescu a remizat de două ori: împotriva lui Kosovo (0-0) și împotriva Elveției (2-2), într-un meci în care Valentin Mihăilă a făcut show pe final, cu o „dublă” impresionantă.

Printre convocați la cele două partide a fost și portarul FCSB-ului, Ștefan Târnovanu. Însă goalkeeperul nu a bifat niciun minut pentru naționala României. Edi Iordănescu a mizat în ambele jocuri pe Horațiu Moldovan.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, s-a arătat iritat de situația lui Ștefan Târnovanu la reprezentativa de fotbal a României și a precizat că portarul ar fi putut să rămână la echipa de tineret, care evoluează în acest moment la Campionatul European U21 organizat la noi în țară și în Georgia.

„Târnovanu nu a avut vacanță, a fost în Thassos să facă o poză și s-a întors. Nu prea e ok că nu a jucat deloc la naționale, dar asta e situația. El a ieșit pe la încălzire, dar nu a jucat niciun minut. Putea să nu meargă cu echipa mare și să rămână cu tineretul.

Louis Munteanu (n.r. - fără minut la naționala mare, titular la U21) a jucat, atacant, a putut să joace, dar nu a putut Târnovanu, care e portar. Dacă el apăra la tineret, mi se părea ok, chiar dacă a fost cu echipa mare. Dacă l-au vrut al doilea portar pe Târnovanu, înseamnă că îl consideră la echipa mare mai bun pe el decât pe Popa.

Când s-a întors, trebuia să apere la tineret. Nu e în regulă ce s-a întâmplat, doar să se antreneze cu echipa de seniori, apoi doar să se antreneze cu echipa de tineret”, a spus Mihai Stoica la televiziunea OrangeSport.

Elveția - România 2-2

Naționala Elveției a început în forță meciul de la Lucerna. Mai întâi, Mohamed Amdouni a deschis scorul în minutul 28, ca în minutul 41, înainte de pauză, să realizeze „dubla” și să creeze un avantaj de două goluri în fața „tricolorilor”.

În repriza secundă, Valentin Mihăilă a făcut show pe final! Fotbalistul a redus din diferență în minutul 89, iar în prelungirile partidei (90+2') a reușit să restabilească egalitatea și să aducă un punct important pentru selecționata lui Edi Iordănescu în calificările pentru EURO 2024.