„Nu au reușit să marcheze datorită lui!” Românul remarcat de Gazzetta dello Sport în meciul de la Euro U19 dintre Italia și România + Notele primite de „tricolori”

Romania U19 Euro U19 Italia U19 Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 19 Iunie 2022, 08:05
Data actualizarii: Duminica 19 Iunie 2022, 08:20

Italia U19 și România U19 s-au întâlnit în etapa de debut a Campionatului European de tineret din Slovacia, 1-2.

„Tricolorii” au pierdut primul duel de la Euro U19. Scorul a fost deschis de italieni în repriza secundă, prin Baldanzi, în minutul 47, însă Andronache a reușit să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj, în minutul 53.

Cu toate astea, Cristian Volpato și-a dus echipa în avantaj din nou în minutul 68, golul său fiind decisiv pentru victorie.

Robert Popa, lăudat în Gazzetta dello Sport

Gazzetta dello Sport a analizat duelul de la U19, lăudând prestația jucătorilor italieni, însă având și câțiva remarcați în tabăra naționalei României. Robert Popa, portarul lui FCU Craiova, s-a remarcat din nou prin prestațiile sale bune, iar jurnaliștii au punctat acest lucru.

„Italia și-a făcut debutul în competiție cu un 2-1 convingător, în ciuda intervențiilor bune ale portarului român. Naționala Italiei și-a fixat cortul în jumătatea României în toată prima repriză, fără însă să reușească să înscrie, datorită portarului român, care este și căpitan, Popa.

Prima interveție a venit din dreapta, la șutul lui Ambrosino, a doua la lovitura de cap a lui Fabbian după lovitura liberă executată de Giovane, a treia și cea mai dificilă la Nasti. La jumătatea reprizei a existat și o ocazie pentru Radaslavescu și o respingere a goalkeeper-ului lui Milan.

România a reușit să înscrie totuși la primul șut trimis pe spațiul porții, prin Andronache”, au notat italienii.

Notele primite de fotbaliștii români după dueleul cu Italia U19

În urma meciului disputat pe MOL Arena, cea mai mare notă din rândul românilor a primit-o autorul golului, Andronache. Jucătorul a fost nott cu 7 de sportface.it, fiind urmat de Pandele, care a fost notat cu 6.

Pîrvulescu, Dănuleasa, Coubis, Sîrbu, Andrei, Nicolas Popescu, Enes Sali și Chirițoiu au primit nota 5.5, în timp ce Popa, Gergely, Pantea, Tănasă, Bodișteanu și Radaslavescu au fost notați cu 5.