Viorel Moldovan știe cine a fost omul meciului în România - Irlanda de Nord

romania - irlanda de nord Dennis Man Viorel Moldovan Nationala Viorel Moldovan / Foto: Sport Pictures.
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 09:47
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 09:46

Naționala României a disputat vineri seară un joc de pregătire cu Irlanda de Nord, încheiat 1-1, pe Arena Națională.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Dennis Man în minutul 23. Viorel Moldovan, fost internațional român, a ținut să evidențieze că fotbalistul de la Parma a fost omul meciului și că a apreciat evoluția acestuia din timpul partidei.

De asemenea, Viorel Moldovan a punctat că și Vasile Mogoș a fost pe placul său. Fundașul dreapta a fost titularizat de selecționerul Edward Iordănescu, dar a fost schimbat la pauză de intrarea lui Deian Sorescu.

”Sunt şi lucruri pozitive care au ieşit în evidenţă, de exemplu mi-a plăcut Man, din punctul meu de vedere a fost omul meciului. Se vede că este în formă şi nu întâmplător îl caută echipele bine cotate din Serie A.

Mi-a plăcut în prima repriză flancul drept, chiar şi Mogoş, care a împins foarte mult jocul pe faza ofensivă, a ajuns în situaţii de a centra de vreo câteva ori”, a spus Viorel Moldovan, potrivit PrimaSport.

Edi Iordănescu schimbă portarul împotriva Columbiei: ”Șanse mari să-l bag”

Cu Florin Niță în poartă, tricolorii au încasat un singur gol. În minutul șapte al confruntării, Jamie Reid a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

”Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a spus Edi Iordănescu, potrivit PrimaSport.

România va întâlni Columbia (marți, 26 martie, 21:30), Bulgaria (4 iunie, 15:00) și Liechtenstein (8 iunie, 22:00) înainte de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.