Edi Iordănescu schimbă portarul împotriva Columbiei: ”Șanse mari să-l bag”

edi iordanescu florin nita Horatiu Moldovan nationala romaniei Nationala Edi Iordănescu / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 09:11
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 09:10

România a remizat cu Irlanda de Nord vineri seară, pe Arena Națională, scor 1-1.

Cu Florin Niță în poartă, tricolorii au încasat un singur gol. În minutul șapte al confruntării, Jamie Reid a deblocat tabela de marcaj în urma assist-ului provenit de la Shea Charles.

După meci, Edi Iordănescu a sugerat că împotriva Columbiei s-ar putea să-l introducă pe Horațiu Moldovan, portarul achiziționat în fereastra de transferuri din iarnă pentru 800.000 de euro de Atletico Madrid.

Selecționerul României a precizat că este important ca goalkeeper-ul român să evolueze pe propria arenă, ”Civitas Metropolitano”, ”sub nasul spaniolilor”

”Lui Niţă am vrut să-i dau minute pentru că face lucruri foarte bune în Turcia. Sunt şanse mari pentru Moldovan, în Spania, pe terenul unde el activează. Să fie sub nasul spaniolilor. E important!”, a spus Edi Iordănescu, potrivit PrimaSport.

Horațiu Moldovan a fost portarul de bază al lui Iordănescu Jr. în campania de calificări pentru Campionatul European din 2024 (transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO la vară).

Doar că goalkeeper-ul nu a mai bifat niciun minut de când a plecat de la Rapid, la Atletico Madrid, unde este rezerva lui Jan Oblak pe ”Metropolitano”.

România va întâlni Columbia (marți, 26 martie, 21:30), Bulgaria (4 iunie, 15:00) și Liechtenstein (8 iunie, 22:00) înainte de Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.