Data publicarii: Joi 29 Martie 2007, 11:26
Data actualizarii: Joi 29 Martie 2007, 11:26
JUCATORII LUI PITURCA AU REUSIT SA OBTINA O VICTORIE IMPORTANTA IN RAZBOIUL CALIFICARII LA EURO 2008

Romania a reusit sa ii invinga aseara pe necunoscutii din Luxemburg, cu scorul de 3-0, in grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2008.
Pentru tricolori a inscris Mutu 25', Contra 50' si Marica 90'. Cel mai spectaculos gol, cel al lui Marica din minutul 90. Dupa o centrarea din corner de-a lui Mutu, portarul luxemburghez a boxat, iar Goian a preluat din foarfeca spre poarta, pentru ca Marica sa trimita cu capul mingea in poarta.
Fundasul Dorin Goian, a primit in minutul 43 un cartonas galben, si va fi absent la meciul cu Slovenia din 2 iunie, el fiind avertizat si in meciul cu Olanda.
La meci au asistat 9000 de suporteri romani, iar cei 14 suporteri Luxemburghezi, cei platiti de federatie pentru a-si sustine favoritii, nu au fost vazuti.
Dupa meciurile de aseara, Olanda a ramas pe locul 1 cu 14 dar cu o partida in plus disputata, Romania pe locul 2 cu 11 puncte, Bulgaria pe locul 3 cu 9 puncte, Belarus pe locul 4 cu 7 puncte, Slovenia pe locul 5 cu 4 puncte, Albania pe 6 cu 3 puncte, iar cenusarea grupei, Luxemburg, pe locul 7 cu 0 puncte.