Echipa nationala under 19 Adrian Vasii Campionatul European Under 19 Nationala
Data publicarii: Vineri 24 Iunie 2022, 20:27
Data actualizarii: Vineri 24 Iunie 2022, 21:24

Șansa naționalei lui Adrian Văsîi era barajul de la Campionatul Mondial U20 de anul viitor, dar eșecul în fața Slovaciei a dărâmat oportunitatea calificării.

Slovacia U19 - România U19 0-0

Min. 98 Arbitrul pune capăt partidei. Slovacia învinge reprezentativa României, iar "tricolorii" ratează barajul de calificare la Mondial.

Min. 90+5 GOL Slovacia! România ratează calificarea la baraj. Griger marchează și își pune naționala în avantaj la Trnava.

Min. 90+3 Încă o schimbare efectuată de Văsâi. Pantea intră în locul lui Pîrvulescu pentru ultimele minute din joc.

Min. 89 Intrare riscantă a lui Budișteanu. Românul vede cartonașul galben ridicat de centralul Lukjancukas.

Min. 85 Sîrbu, foarte aproape de a obține o lovitură de la punctul cu var, dar intercepția fundașului slovac a fost corectă, iar arbitrul nu dictează nimic.

Min. 83 Rareș Ilie, fotbalistul de la Rapid, îi cedează locul în teren lui Sîrbu.

Min. 78 Asediu la poarta naționalei. Misovic trimite un șut puternic, dar mingea trece mult peste bara transversală.

Min. 74 Robert Popa, fantastic încă o dată în poarta românilor. Portarul blochează perfect centrarea extrem de periculoasă a lui Martin Misovic.

Min. 73 Slovacia face două schimbări! Gajdos și Griger intră în locul lui Halabrin și al lui Jambor.

Min. 71 Jucătorii beneficiază de o pauză de hidratare.

Min. 69 Robert Popa este eroul României. Portarul salvează incredibil o minge extrem de periculoasă trimisă cu capul de Holly.

Min. 65 În primele douăzeci de minute ale reprizei secunde, Slovacia deține o posesie de 56%, iar România, doar 44%.

Min. 62 Văsâi face mutări în teren. Bodișteanu intră pe gazon în locul lui Doru Andrei, iar Rădăslăvescu îi cedează locul lui Sali.

Min. 60 Slovacia face schimbări! Sauer intră în locul lui Sliacky.

Min. 58 Reluare spectaculoasă a lui Ciuciulete. Românul a încercat să marcheze dintr-o foarfecă, dar Hrdina a interceptat balonul.

Min. 55 Rădăslăvescu se poziționează bine și șutează pe spațiul porții lui Hrdina. România își adaugă în cont prima  ocazie în repriza secundă.

Min. 52 Slovacia a intrat mai bine în joc în repriza secundă și atacă continuu poarta lui Robert Popa. Gazi este dur și se zbate să câștige posesia în fața lui Pîrvulescu, dar faultează în atac.

Min. 47 Pîrvulescu trimite o centrare spre mijlocul careului, dar îl accidentează pe Martin Oravec. Slovacul primește îngrijiri la marginea terenului.

Min. 46 România face schimbare! Chirițoiu părăsește terenul și intră Andronache.

Min. 45+4 Arbitrul fluieră sfârșitul primei reprize.

Min. 45+2 Sliacky trimite fabulos în centrul careului, iar șutul lui Holly trece razant de bară. Holly și Ciuciulete rămân întinși după coliziune între cei doi. Fotbaliștii se resimt.

Min. 41 Cursă elegantă a lui Pîrvulescu până la marginea careului. Fundașul centrează la firul ierbii, iar balonul ajunge la Doru Andrei. Mijlocașul șutează puternic, dar Hrdina apără și slovacii îndepărtează pericolul de la poarta lor.

Min. 38 Slovacii cer penalty. Kosa trimite o minge în mijlocul careului, iar Gergely are o intercepție periculoasă la Holly. Arbitrul îi arată cartonașul galben căpitanului Jambor pentru proteste. România răsuflă ușurată.

Min. 33 Ocazie importantă pentru naționala României. Chirițoiu șutează puternic pe mijlocul porții, dar Hrdina interceptează mingea. România începe să devină din ce în ce mai periculoasă pe spațiul porții advers.

Min. 29 Oravec a fost contrat dur de Pandele, iar mijlocașul slovac se resimte. Pandele se ridică repede de jos. România a alungat o fază imporantă la poarta lui Popa.

Min. 27 România luptă în careul advers. Două oportunități ale naționalei de a deschide scorul au eșuat. Slovacii au îndepărtat pericolul și au intrat în posesia balonului.

Min. 25 Rareș Ilie încearcă încă o fază pe cont propriu, ajunge în colțul careului și trage la poartă, dar șutul este apărat cu succes de Hrdina, portarul slovacilor.

Min. 23 Jucătorii beneficiază de o pauză de hidratare.

Min. 22 Dănuleasă își pregătește bine mingea pentru un șut, dar lovește slab. Mingea e departe de spațiul porții adverse, iar slovacii beneficiază de un aut de poartă.

Min. 20 Jocul este echilibrat, România deține 46% posesie, iar Slovacia 54%.

Min. 18 "Tricolorii" pleacă pe un contraatac care ar fi putut arăta promițător, dar fotbalistul de la Rapid, Rareș Ilie, încearcă totul pe cont propriu și pierde posesia.

Min. 15 România a beneficiat de o lovitură liberă aproape de tușă, iar centrarea lui Rareș Ilie a trecut peste toată defensiva Slovaciei. Rădăslăvescu a alergat spre minge, dar centrarea sa l-a surprins pe Chirițoiu într-o poziție de ofsaid.

Min. 14 Apărarea "tricolorilor" a fost surprinsă, iar ofensiva Slovaciei a plecat pe un contraatac rapid. Dănuleasă a fost omul potrivit pentru a intercepta balonul și a elimina un pericol uriaș îndreptat spre poarta lui Popa.

Min. 12 România are o ocazie importantă în careul Slovaciei, dar Rareș Ilie a fost surprins în ofsaid, iar "tricolorii" rate.ază șansa de a deschide scorul pe tabela de marcaj.

Min. 8 Viktor Sliacky trimite un șut puternic spre spațiul porții lui Popa, dar mingea se izbește de Coubiș, iar România îndepărtează pericolul.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul partidei. România atacă de la stânga, la dreapta.

Echipa de start a României:

Echipa Under 19 a României joacă astăzi la Trnava cu gazda Slovacia, de la ora 18:30, LIVE TEXT pe sport.ro, în ultimul meci din grupele Campionatului European.

Fără șanse la accederea în semifinale după 1-2 cu Italia și din nou 1-2 cu Franța în primele două partide, micii ”tricolori” au șansa calificării pentru barajul care va determina ultima echipă europeană prezentă la Campionatul Mondial de anul viitor din Indonezia, baraj disputat de cele două formații care vor termina pe locul 3 în grupele de la Euro.

România lui Adrian Văsîi are inclusiv varianta unui egal cu Slovacia pentru a termina pe 3, având în vedere golaverajul mai bun față de cel al gazdelor turneului final.

Lotul României Under 19 la Euro 2022

Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria)

Fundași: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Gabriel Dănuleasă, Dan Sîrbu (ambii Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Denis Radu (Politehnica Timișoara), Botond Gergely (FK Csikszereda)

Mijlocași: Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Eduard Radaslavescu, Răzvan Tănasă, Enes Sali (toți Farul Constanța), Andrei Pandele (FC Metaloglobus), Rareș Ilie (FC Rapid 1923), Doru Andrei (Politehnica Timișoara), Aurelian Ciuciulete (FCSB)

Atacanți: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Luca Andronache (Farul Constanța)