Spectacol de clasa: Anglia 1-1 Romania, la tineret!

Data publicarii: Miercuri 22 August 2007, 00:11
Data actualizarii: Miercuri 22 August 2007, 00:11
TATARUSANU SI STANCU - EGALII ENGLEZILOR

Spectacol de mare clasa la amicalul nationalelor de tineret, Anglia- Romania. Pustii lui Sandoi au fost egali cu tinerele vedete ale Angliei, pe un stadion in care s-au inghesuit 25.000 de spectatori. Romania a inceput meciul in forta, printr-o ocazie spectaculoasa a lui Bicfalvi, care a fost aproape de a deschide scorul inca din minutul 2. Englezii s-au trezit insa repede si au facut 1-0 in minutul 8, prin golul lui Derbyshire. Replica jucatorilor lui Sandoi nu a intarziat si Romania a facut egal printr-un sut superb din lovitura libera al lui Bogdan Stancu, de la Unirea Urziceni, deviat in poarta de portarul englezilor. In minutul 33, pustiul minunte al Timisoarei, Torje, i-a trimis o pasa spectaculoasa lui Palimaru, care a fost aproape de marca pentru 2-1. Torje a continuat recitalul si a fost si el aproape de gol, in minutul 49. Englezii si-au revenit si au atacat porta Romaniei, dar Tatarusanu a reusit o parada incredibila, la lovitura de cap al lui Derbyshire.

Scor final Anglia - Romania, 1-1, iar pustii lui Sandoi se gandesc la preliminariile pentru europenele din 2009.