Sfatul lui Ilie Dumitrescu pentru tricolori înainte de Israel - România: "Adversarul să simtă din primele minute"

Ilie Dumitrescu Israel preliminarii euro 2024 Romania Nationala
Data publicarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 22:33
Data actualizarii: Joi 16 Noiembrie 2023, 22:44

Israel și România se întânesc sâmbătă, 18 noiembrie, de la ora 21:45, pe stadionul „Pancho” (Felcsút), în penultimul meci din preliminariile Campionatului European 2024.

După remiza dintre Israel și Elveția, adversara tricolorilor păstrează încă șanse de calificare la EURO 2024, în ciuda faptului că România are un avantaj de patru puncte înainte de duelul direct de sâmbătă seară.

Analiza lui Ilie Dumitrescu înainte de Israel - România

Fostul internațional român este de părere că jucătorii antrenați de Edi Iordănescu trebuie să arate personalitate pe teren și să-și domine adversarul.

"Un element extrem de important este ca fiecare jucător să fie concentrat, să își asume și să aibă personalitate atunci când echipa intră în posesie, să pui probleme. Adversarul să te simtă din primele minute, chiar dacă te aperi la 25-40 de metri de poarta ta. Când intri în posesie, să simtă adversarul că ai personalitate, că joci și că le pui probleme.

Ca să joci avansat și să faci pressing, trebuie să ai jucători cu calitatea aia, trebuie să o facă săptămână de săptămână la club. De ce Anglia nu face pressing avansat în terenul adversarului? Cu Southgate, nu am văzut niciodată să facă pressing în terenul adversarului, deși sunt niște jucători care fac pe la City.

Dacă nu ai jucători cu acea calitate, viteză, potență, nu ai cum să joci, să faci pressing. Eu cred că nu avem jucători care să facă pressing, pentru că îi pierzi pe urmă. Cel mai important lucru e să ai spații reduse și să nu le dai șanse.

E o echipă care și pe terenul acela extrem de prost din Kosovo au avut peste 400 de pase. Pe nenorocirea aia de teren, ei încercau să joace, nu i-am văzut niciodată să joace lung. Am văzut-o în a doua repriză cu Elveția, am simțit-o și la București", a declarat Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.