Reacția lui Cristian Tudor Popescu, după calificarea României la EURO 2024: ”Ei au avut un rol decisiv”

Cristian Tudor Popescu Israel - Romania Romania Nationala
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 12:13
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 14:28

România a câștigat cu 2-1 meciul cu Israel, din Ungaria, și s-a calificat la EURO 2024 cu o etapă înainte de finalul preliminariilor.

Grație succesului din Ungaria, România a obținut calificarea la turneul final înainte de meciul cu Elveția de pe Arena Națională. Oricum, partida de marți va avea o miză specială.

Dacă România va reuși să obțină un rezultat pozitiv cu cea mai bine cotată echipă din grupă, atunci ”tricolorii” își vor asigura prezența în urna a doua valorică la tragerea la sorți pentru turneul final, ceea ce înseamnă că selecționata lui Iordănescu ar putea întâlni adversari mai accesibili.

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a comentat pe pagina personală de Facebook succesul selecționatei lui Edi Iordănescu și a atribuit performanța fanilor echipei naționale.

CTP, după calificarea la EURO 2024: ”Ei au avut un rol decisiv”

„Cine merită calificarea

Învingând unele dintre cele mai puternice echipe de pe glob, adică Andorra, Belarus, Kosovo, Israel și Elveția, în meciuri formidabile, în care n-a avut nici urmă de noroc, naționala de fotbal a României s-a calificat, în fine, la Europene. Însă, după părerea cârciocară a subsemnatului, cei care merită cu adevărat această calificare sunt necăjiții și statornic entuziaștii suporteri ai tricolorilor, care și-au înghițit dezamăgirile atâta amar de ani, fără să se lase păgubași.

Un rol decisiv în calificare mi se pare că au avut cei doi comentatori tv, care au dat cu gura patriotic din răsputeri la meciul Israel-România – fără ei, pierdeam. Cred că este „imperios necesar” ca toate confruntările naționalei de la turneul final din Germania să fie heirupite de aceiași”, a scris jurnalistul pe Facebook.

• Campionatul European din 2024, care va fi găzduit de Germania, va fi transmis în direct pe PRO TV și VOYO

Israel - România 1-2. ”Tricolorii”, după opt ani la un turneu final

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.