Cum ar putea arăta grupa României la EURO 2024. Varianta accesibilă și cea infernală pentru ”tricolori”

Israel - Romania EURO 2024 grupe romania euro 2024 Romania Nationala Jucătorii României după victoria cu Israel / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:22
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 09:22

România a câștigat meciul cu Israel din Ungaria, scor 2-1, și a obținut matematic calificarea la EURO 2024, cu o etapă înainte de finalul preliminariilor.

”Tricolorii” au început meciul cum nu se putea mai rău și au primit gol încă din minutul doi. ”Veteranul” Eran Zahavi a reușit să înscrie, după ce a fost scăpat din marcaj de defensiva lui Edi Iordănescu.

George Pușcaș a fost care a restabilit egalitatea în minutul zece, după ce reluat cu capul o minge trimisă de Denis Drăguș în bară. Cel care a adus victoria pentru România a fost Ianis Hagi, cu reușita sa din minutul 63, iar Israel - România s-a terminat 1-2.

Cum ar putea arăta grupa României de la EURO 2024

Pe baza locurilor actuale din clasament au fost proiectate urnele valorice pentru tragerea la sorți ale EURO 2024. Evident, lucrurile se pot schimba, în funcție de anumite rezultate din ultima etapă.

În acest moment, România este pe primul loc în grupa din preliminarii și va fi în urna a doua valorică la tragerea la sorți, astfel că poate evita adversari dificili precum Belgia sau chiar Ungaria.

Pentru a rămâne în urna a doua, ”tricolorii” au nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate marți, pe Arena Națională, în meciul cu Elveția.

O grupă accesibilă pentru România ar fi cu Austria, Slovenia și Slovacia, iar la polul opus am putea întâlni Franța, Italia și Cehia.

Israel - România 1-2. ”Tricolorii”, după opt ani la un turneu final

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.